W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie wystawy „ZAPOMNIANE DZIEDZICTWO Architektura drewniana wsi i miasteczek południowo-wschodniego Mazowsza”

11.09.2020

Architektura drewniana wsi i miasteczek południowo-wschodniego Mazowsza jest tematem wystawy zainaugurowanej w piątek, 11 września br. na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą (Zamek Królewski). Ekspozycję, utworzoną w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa otworzył prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 30 października 2020 r. Jej organizatorem jest Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wystawa „ZAPOMNIANE DZIEDZICTWO Architektura drewniana wsi i miasteczek południowo-wschodniego Mazowsza”

Wystawa podejmuje problematykę tradycyjnego budownictwa drewnianego – dominującej formy zabudowy mieszkalnej mazowieckich wsi i miasteczek do połowy XX wieku.

W ostatnich dziesięcioleciach następuje stopniowe wypieranie budownictwa drewnianego przez zunifikowane, murowane domy mieszkalne, zrywające z dorobkiem poprzednich pokoleń. W konsekwencji zasoby architektury drewnianej gwałtownie kurczą się pod naporem przemian społeczno-gospodarczych oraz opacznie rozumianego rozwoju i postępu. Wbrew powszechnym opiniom, tradycyjna architektura drewniana cechowała się bogactwem form i detalem architektonicznym świadczącym o kunszcie i pomysłowości lokalnych cieśli. Budownictwo drewniane Mazowsza południowo-wschodniego nie tylko odróżnia się stylistycznie na tle innych historycznych regionów takich jak Kujawy czy Podhale, ale wykazuje też wewnętrzne zróżnicowane, niejednokrotnie ograniczające się do kilku sąsiadujących wsi.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}