Palmiry: 83. rocznica masowych egzekucji na mieszkańcach Warszawy
14.09.2022
Salwa honorowa, Apel Pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej, msza święta i złożenie wieńców – tak uczczono pamięć 2 115 ofiar masowych niemieckich egzekucji na mieszkańcach Warszawy w Palmirach. W uroczystościach wzięli udział m.in.: Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji poległych i pomordowanych w Puszczy Kampinoskiej w trakcie II wojny światowej, a odprawił ją Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski.
Następnie w asyście honorowej Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i pododdziału honorowego z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego odegrany został hymn państwowy, po którym nastąpiły okolicznościowe przemówienia delegacji zaproszonych na obchody. Po odczytaniu Apelu Pamięci Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową, po której Wicewojewoda Mazowiecki wraz z delegacjami złożyli wieńce i kwiaty na grobach pomordowanych.
Organizatorami wydarzenia są m.in.: Wojewoda Mazowiecki, Instytut Pamięci Narodowej, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, 2. Mazowiecki Pułk Saperów w Kazuniu, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, Kampinoski Park Narodowy, powiat warszawski-zachodni, Gmina Czosnów, Gmina Izabelin i Kapituła Kampinosko-Bielańska.
Cmentarz-Mauzoleum w Palmirach to miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w okresie od 1939 do 1943 roku. W Palmirach zostali zamordowani wybitni przedstawiciele życia politycznego, społecznego, kulturalnego i zawodowego, m.in.: działacz ludowy marszałek Sejmu Maciej Rataj, wiceprezydent Warszawy Jan Pohorski, olimpijczyk Janusz Kusociński oraz profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego Stefan Kopeć i Kazimierz Zakrzewski. Obiekt jest zlokalizowany na południe od wsi Palmiry w gminie Czosnów w Kampinoskim Parku Narodowym.