84. rocznica masowych egzekucji na mieszkańcach Warszawy
14.09.2023
Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński, 14 września br. wziął udział w uroczystościach upamiętniających 2 115 ofiar masowych niemieckich egzekucji na mieszkańcach Warszawy w Palmirach. Podczas uroczystości miały miejsce salwa honorowa, Apel Pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej, msza święta oraz złożenie wieńców.
Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski odprawił mszę święta w intencji poległych i pomordowanych w Puszczy Kampinoskiej w trakcie II wojny światowej.
Następnie odegrany został hymn państwowy w asyście honorowej Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i pododdziału honorowego z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, po którym nastąpiły okolicznościowe przemówienia delegacji zaproszonych na obchody.
– Kiedy chcemy ubrać w słowa czasy niemieckiej okupacji, jest to pasmo nieustannych zbrodni, popełnianych na naszych rodakach w imię niemieckiego prawa, wówczas uchwalonego, i w imię ówczesnej ideologii, gdy Niemcy postanowili odrzucić jeden z filarów cywilizacji zachodniej. Chrześcijańską moralność zastąpili ideologią rasy panów. Palmiry to miejsce martyrologii narodu polskiego. Ci, którzy tutaj spoczywają, ponieśli śmierć, dlatego że byli wykształceni i dlatego że byli Polakami. Byli przetrzymywani na Pawiaku, na Szucha, w zatłoczonych celach i nie wiedząc dlaczego, nikt im nie postawił zarzutów. Naszym zobowiązaniem jest pamięć, pamięć o ofierze naszych przodków. Cześć i chwała bestialsko pomordowanym w Palmirach! – powiedział Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński.
Po odczytaniu Apelu Pamięci Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową, po której Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński wraz z delegacjami złożyli wieńce i kwiaty na grobach pomordowanych.
Organizatorami wydarzenia są m.in.: Wojewoda Mazowiecki, Instytut Pamięci Narodowej, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, 2. Mazowiecki Pułk Saperów w Kazuniu, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, Kampinoski Park Narodowy, powiat warszawski-zachodni, Gmina Czosnów, Gmina Izabelin i Kapituła Kampinosko-Bielańska.
Cmentarz-Mauzoleum w Palmirach to miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w okresie od 1939 do 1943 roku. W Palmirach zostali zamordowani wybitni przedstawiciele życia politycznego, społecznego, kulturalnego i zawodowego, m.in.: działacz ludowy marszałek Sejmu Maciej Rataj, wiceprezydent Warszawy Jan Pohorski, olimpijczyk Janusz Kusociński oraz profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego Stefan Kopeć i Kazimierz Zakrzewski. Obiekt jest zlokalizowany na południe od wsi Palmiry w gminie Czosnów w Kampinoskim Parku Narodowym.