W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamięci żołnierzy ,,Roja” w 70. rocznicę śmierci

23.02.2020

23 lutego br. w Pałukach odbyły się uroczyste obchody 70. rocznicy śmierci żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z patrolu st. sierż. Ildefonsa Żbikowskiego „Tygrysa”, wchodzącego w skład oddziału ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”. W wydarzeniu wzięli udział Robert Kochański Kierownik ciechanowskiej delegatury MUW i dr Piotr Oleńczak Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Kierownik Robert Kochański złożył wieniec przed symbolicznym pomnikiem przy kościele.

Do nierównej walki doszło 25 lutego 1950 r. we wsi Osyski, gdzie dowódca patrolu ,,Tygrys” wraz z trzema podkomendnymi, polegli w nierównej walce z funkcjonariuszami UB i KBW. Strzały padły w gospodarstwie rodziny państwa Kołakowskich. Według historyków to najbardziej okrutnie potraktowana przez aparat bezpieczeństwa rodzina na północnym Mazowszu.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Gotarda w Pałukach, która sprawowana była w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po mszy odczytano Apel Poległych rozpoczynający oficjalne uroczystości z udziałem 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, pocztów sztandarowych, kombatantów oraz przedstawicieli służb mundurowych, instytucji i urzędów państwowych. Wśród zaproszonych gości była Poseł na Sejm RP Anna Cicholska oraz Poseł na Sejm RP Jacek Ozdoba.

Następnie oficjalne delegacje złożyły  kwiaty przed symbolicznym pomnikiem przy kościele. Wieniec w imieniu Wojewody Mazowieckiego złożył Robert Kochański Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie. Uroczystościom towarzyszyła wystawa sprzętu wojskowego.

Zgromadzeni przenieśli się do Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Opinogórze, gdzie wzięli udział w panelu dyskusyjnym pt. Ostatnia walka patrolu „Tygrysa”. Poprowadził go dr Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W wydarzeniu wzięli udział historycy, a także Anna Śnieżko, która napisała książkę „Żona Wyklęta”. Jednocześnie zaprezentowana została wystawa opracowana przez zespół Festiwalu Filmowego NNW i Arkadiusza Gołębiewskiego.

Patronat nad uroczystościami objęli m.in.: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}