Pani Halina Januszewicz uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
23.12.2019
23 grudnia br. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł na mocy Postanowienia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy uhonorował Panią Halinę Januszewicz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł 23 grudnia br. w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczył Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej Pani Halinie Januszewicz. Pani Halina w czasach okupacji wykazała się bohaterstwem i patriotyczną postawą godną naśladowania. To bardzo wzruszający i ważny moment. Cieszę się, że mam możliwość wręczenia Orderu osobiście. - powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł podczas wręczenia Orderu. W uroczystościach wzięli udział mąż, syn oraz synowa Pani Haliny.
Pani Halina Januszewicz ps. „Halina” urodziła się 24 kwietnia 1926 roku. Przed wojną uczyła się w prywatnej powszechnej szkole, w czasie okupacji zaś w legalnie działającej szkole gospodarstwa domowego, od 1941 roku na tajnych kompletach Gimnazjum Anieli Wereckiej. Lekcje odbywały się w mieszkaniu rodziców pani Haliny, mimo ze w tym samym budynku, w fabryce ojca, urzędował niemiecki zarządca. Od wiosny 1942 działała w Szarych Szeregach, w X Warszawskiej Żeńskiej Drużynie Harcerskiej. W ramach służby harcerskiej odbyła przeszkolenie sanitarne. Ojciec zabronił pani Halinie iść do Powstania, zgodził się jednak na pomoc w Zakładzie dla Ociemniałych w Laskach. Została więc sanitariuszką w szpitalu polowym Grupy Kampinos, do którego trafiało wielu ciężko rannych żołnierzy AK i uciekający z Warszawy cywile. Pani Halina wypełniała swoje zadanie do dnia likwidacji szpitala - 5 listopada 1944. Kilka następnych miesięcy pracowała w zakładowym ambulatorium. W powstaniu w niewyjaśnionych okolicznościach zginęli ojciec i dwaj młodsi bracia, zburzony został dom rodzinny i fabryka. Po wojnie pani Halina zdała egzamin maturalny i dostała się na wymarzone studia medyczne w Gdańsku, a po 2 latach przeniosła się do Warszawy. Wyszła za mąż za lekarza i poświęciła swoje życie rodzinie, będąc równocześnie jej filarem. Wspierała karierę naukową męża, wychowała dwóch synów oraz wnuków również lekarzy.
Order Odrodzenia Polski
Ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawą z dnia 4 lutego 1921 r.
Order Odrodzenia Polski wręczany jest za wybitne zasługi położone w służbie Państwu i społeczeństwu. Nadawany jest osobom, które zasłużyły się Polsce zwłaszcza poprzez wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej, szczególnie dla umacniania suwerenności i obronności kraju, rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej oraz wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną oraz za rozwój współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.