Państwowy Egzamin Specjalizacyjny
Jeśli rozpocząłeś specjalizację przed wdrożeniem SMK
Do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Farmaceutów (PESF) możesz zostać dopuszczony po odbyciu specjalizacji i złożeniu u nas kompletu dokumentów. Wraz z dokumentami specjalizacyjnymi w formie papierowej złóż wniosek o potwierdzenie zrealizowania szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji.
Aby złożyć wniosek o potwierdzenie zrealizowania szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji:
- Załóż konto w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK https://smk.ezdrowie.gov.pl/login.jsp?locale=pl).
- Kolejnym krokiem jest potwierdzenie tożsamości i uprawnień. Wypełnij w SMK wniosek o modyfikację uprawnień. W przypadku problemów z wypełnieniem wniosku i koniecznością uzyskania pomocy kontaktuj się z konsultantami Centrum e-Zdrowia, tel. 19239.
Jeśli nie będziesz mógł się połączyć z infolinią Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych, wyślij pytania na adres e-mail: smk-serwis@cez.gov.pl
Tożsamość możesz potwierdzić jednym z dwóch sposobów:
- jeśli posiadasz podpis elektroniczny lub profil zaufany (e-PUAP), weryfikacja Twojej tożsamości dokona się automatycznie,
- jeśli nie posiadasz podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego – potwierdź swoją tożsamość w Okręgowej Izbie Aptekarskiej.
Uprawnienia do dokonywania czynności w SMK potwierdzić może wyłącznie Okręgowa Izba Aptekarska.
- Skontaktuj się z Okręgową Izbą Aptekarską, która zweryfikuje uprawnienia (i ewentualnie tożsamość) oraz zatwierdzi wniosek o modyfikację uprawnień. Po dopełnieniu formalności w Okręgowej Izbie Aptekarskiej będziesz mógł wypełnić wniosek o potwierdzenie zrealizowania szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji.
- Wypełnij i wydrukuj wniosek o potwierdzenie zrealizowania szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji i złóż u nas, jeśli szkolenie specjalizacyjne odbywałeś w województwie mazowieckim.
Dokumentacja specjalizacyjna musi zostać zweryfikowana przez właściwego dla dziedziny specjalizacji Konsultanta Krajowego, dlatego zgłoś się do nas z dokumentami w terminach:
- przed 10 grudnia – do sesji wiosennej
- przed 10 czerwca – do sesji jesiennej
Złożenie dokumentów we wskazanych terminach pozwoli na dotrzymanie kolejnych, określonych przepisami, terminów składania do Centrum Egzaminów Medycznych wniosku o przystąpienie do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.
Skompletuj dokumenty zgodnie z wykazem:
- wniosek o potwierdzenie zrealizowania szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji, wydrukowany z SMK, własnoręcznie podpisany,
- karta specjalizacji z:
- potwierdzeniem przebiegu szkolenia teoretycznego,
- potwierdzeniem przebiegu staży kierunkowych,
- zaliczeniem kolokwiów u kierownika specjalizacji,
- informacją o napisaniu i sposobie upublicznienia pracy poglądowej,
- opinią dotyczącą przebiegu specjalizacji potwierdzoną przez kierownika specjalizacji,
- zaliczeniem specjalizacji przez kierownika specjalizacji wraz z datą zaliczenia specjalizacji. Zwróć szczególną uwagę na:
- datę zaliczenia specjalizacji (powinny to być pierwsze dni po dacie zakończenia odbywania specjalizacji),
- konieczność uzyskania wszystkich wymaganych w karcie specjalizacji podpisów i pieczątek (kierownika specjalizacji, kierownika jednostki szkolącej, konsultanta wojewódzkiego),
- praca poglądowa (zgodnie z wymogami programu specjalizacji) zawierająca adnotację kierownika specjalizacji dotyczącą zaliczenia pracy i przyjęcia jej jako pracy poglądowej do Twojej specjalizacji,
- dokument potwierdzający miejsce i sposób upublicznienia pracy poglądowej,
- zaświadczenia o ukończonych kursach (kserokopie wraz z oryginałami do wglądu),
- świadectwo potwierdzające znajomość jednego języka obcego: angielskiego, francuskiego, niemieckiego lub rosyjskiego wydane przez studium języków obcych uczelni wyższej (świadectwo wydane przez studium języków obcych jest uznawane, gdy okres od dnia zdania egzaminu z języka obcego do dnia rozpoczęcia specjalizacji nie przekracza 5 lat. Zgodnie z wyjaśnieniami Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi świadectwo powinno potwierdzać znajomość języka obcego w zakresie określonym programem specjalizacji i nie może być poświadczeniem egzaminu zdawanego w trakcie studiów).
- kserokopia dyplomu ukończonej szkoły wyższej wraz z oryginałem do wglądu,
- kserokopia dyplomu I stopnia - w przypadku specjalizacji uzupełniającej, wraz z oryginałem do wglądu,
- kserokopia prawa wykonywania zawodu farmaceuty wraz z oryginałem do wglądu.
Dokumenty umieść w białej, niepodpisanej teczce i złóż je osobiście w Wydziale Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Weryfikacja zgodności odbytego szkolenia specjalizacyjnego z programem specjalizacji
Po weryfikacji formalnej i przyjęciu dokumentów wyślemy je do Konsultanta Krajowego w celu weryfikacji zgodności odbytego szkolenia specjalizacyjnego z programem specjalizacji.
- Po uzyskaniu pozytywnej opinii Konsultanta Krajowego potwierdzimy zakończenie szkolenia specjalizacyjnego za pomocą SMK. W tym przypadku możesz złożyć – także za pomocą SMK – wniosek do Centrum Egzaminów Medycznych o przystąpienie do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.
- Jeśli Konsultant Krajowy uzna, że nie zrealizowałeś programu szkolenia specjalizacyjnego, to wskaże brakujące elementy programu do zrealizowania. W tej sytuacji my odmówimy potwierdzenia zakończenia szkolenia specjalizacyjnego, skierujemy Cię do zrealizowania brakującego elementu programu szkolenia specjalizacyjnego i przedłużymy okres szkolenia na czas niezbędny do realizacji tego elementu programu uwzględniając także okres przerwy wynikającej z procedur weryfikacji realizacji programu specjalizacji. O odmowie potwierdzenia zakończenia szkolenia zostaniesz zawiadomiony za pomocą SMK oraz pisemnie, listem poleconym. Po zrealizowaniu brakującego elementu programu złóż ponownie do nas wniosek o potwierdzenie zrealizowania szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji wraz z dokumentacją specjalizacyjną a my ponownie wyślemy dokumenty do Konsultanta Krajowego.
Wniosek o przystąpienie do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Farmaceutów (PESF)
Wniosek do Centrum Egzaminów Medycznych o przystąpienie do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Farmaceutów (PESF) możesz złożyć w terminach:
- przed sesją wiosenną - do 31 stycznia
- przed sesją jesienną - do 31 lipca
Po złożeniu poprzez SMK wniosku o egzamin specjalizacyjny i wniesieniu opłaty egzaminacyjnej zostaniesz powiadomiony przez Centrum Egzaminów Medycznych o miejscu i terminie egzaminu.
Przystąpienie do PESF po raz kolejny
Jeśli przystępowałeś już do PESF, uzyskałeś wynik negatywny i zamierzasz przystąpić do PESF po raz kolejny, złóż – za pomocą SMK – bezpośrednio do Centrum Egzaminów Medycznych wniosek o przystąpienie do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Farmaceutów.
Dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu specjalisty przez farmaceutę
Potwierdzeniem złożenia PESF z wynikiem pozytywnym jest dyplom wydany przez dyrektora CEM. Dyrektor CEM wydaje dyplom w terminie 30 dni od dnia otrzymania po egzaminie kompletnej dokumentacji egzaminacyjnej.
Dyrektor CEM może wydać odpłatnie duplikat albo odpis dyplomu albo dokonać korektę dyplomu PESF. Opłata wynosi 50 zł. Opłaty nie wnosisz, gdy korekta jest wynikiem błędu CEM.