W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Płock: uroczystość upamiętniająca 160. rocznicę stracenia generała Zygmunta Padlewskiego

15.05.2023

15 maja br. w Płocku odbyła się uroczystość upamiętniająca 160. rocznicę stracenia generała Zygmunta Padlewskiego. Pod krzyżem upamiętniającym miejsce egzekucji naczelnika powstania w imieniu Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego kwiaty złożyła Kierownik Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku Marlena Mazurska.

Płock: uroczystość upamiętniająca 160. rocznicę stracenia generała Zygmunta Padlewskiego

W uroczystości udział wzięli również m. in. Przewodniczący Płockiej Rady ds. Kombatantów Ireneusz Szychowski, Prezes Związku Sybiraków w Płocku Remigiusz Bielewicz, przedstawiciele powiatu płockiego oraz miasta Płocka,  uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego i I Liceum Ogólnokształcącego Płockiego Uniwersytetu Ludowego im. 4. Pułku Strzelców Konnych.

Generał Zygmunt Padlewski (1836-1863) był Naczelnikiem powstania styczniowego w województwie płockim. Urodził się w Czerniawce Małej na Ukrainie. Otrzymał wykształcenie wojskowe w korpusie kadetów i Akademii Artyleryjskiej w Petersburgu. Służył w gwardii carskiej. Nawiązał kontakty z Kołem Oficerów Polaków, którzy przygotowywali powstanie w Królestwie Polskim. We Włoszech był wykładowcą w Polskiej Szkole Wojskowej. Po powrocie do Warszawy został naczelnikiem miasta, a po wybuchu powstania w styczniu 1863 r. wojennym naczelnikiem województwa mazowieckiego. Stoczył wiele bitew na terenie guberni płockiej. Po bitwie pod Ciechanowem otrzymał patent generalski. Aresztowany przez wojska carskie na ziemi dobrzyńskiej między Borzyminem a Studzianką, został przewieziony do Płocka. Tu stanął przed carskim sądem i otrzymał wyrok śmierci. Został rozstrzelany w Płocku na ówczesnym placu ćwiczeń wojska rosyjskiego za rogatkami płońskimi.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}