W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podziękowania Wojewody Mazowieckiego dla Zastępcy Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

13.06.2022

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł podziękował Maciejowi Maślance, Zastępcy Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie za zaangażowanie w akcję ratunkową po wypadku, którego był świadkiem.

Podziękowania Wojewody Mazowieckiego dla Zastępcy Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

- Pragnę wyrazić uznanie dla Pana wrażliwości i dobrze pojętego poczucia misji ratownika, której wyrazem było błyskawiczne podjęcie działań ratunkowych w czasie wolnym od pracy. Na podkreślenie zasługują podjęte przez Pana właściwe decyzje i skuteczne działania ratunkowe z uwzględnieniem zagrożeń wynikających z zakleszczenia poszkodowanej osoby w pojeździe. Pana gotowość do osobistego poświęcenia niezależnie od okoliczności świadczy nie tylko o bardzo dobrym przygotowaniu merytorycznym, ale także o najwyższych kwalifikacjach etycznych. Postawę tę przyjmuję z szacunkiem jako dowód na to, że ratowanie ludzkiego życia nie jest zawodem, lecz powołaniem  – napisał w liście Wojewoda Mazowiecki.

Maciej Maślanka, Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW w Błoniu w nocy z 6 na 7 maja był świadkiem wypadku samochodowego. Po wstępnym rozpoznaniu sytuacji powiadomił służby ratunkowe, a następnie udzielił pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku. Najciężej poszkodowana była kobieta ze złamaniem kości udowej, miednicy i urazem klatki piersiowej. Dyrektor dokonał stabilizacji do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego. Po przyjeździe ratowników kontynuował pomoc poszkodowanym.

PIERWSZA POMOC PODCZAS WYPADKU DROGOWEGO

Podstawa każdej akcji ratowniczej to zadbanie o swoje bezpieczeństwo na każdym etapie akcji ratunkowej.

1. Zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu:

- włącz światła awaryjne,

- wyłącz silnik,

- zaciągnij hamulec ręczny.

2. Załóż kamizelkę odblaskową

3. Wystaw za samochodem trójkąt ostrzegawczy

4. Zabierz z samochodu apteczkę i załóż rękawiczki ochronne

5. Raz jeszcze oceń bezpieczeństwo miejsca zdarzenia

6. Podejdź do samochodu, postaraj nawiązać się kontakt z poszkodowanym.

7. Jeżeli poszkodowany jest przytomny i nawiązał kontakt, postaraj się dowiedzieć co się stało i jak się czyje, a następnie zadzwoń na 999 lub 112 wzywając służby ratunkowe:

- poinformuj dyspozytora medycznego o miejscu wypadku, liczbie poszkodowanych, charakterze obrażeń oraz o tym czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy.

8. Jeżeli jest bezpiecznie wejdź do samochodu:

- zgaś silnik

- zaciągnij hamulec ręczny.

9. Skup się na poszkodowanym i spróbuj jeszcze raz nawiązać z nim pełniejszy kontakt.

10. W przypadku braku reakcji lub utraty przytomności oraz braku oddechu lub gdy nie jesteś pewien czy poszkodowany oddycha, wyciągnij poszkodowanego.

11. Należy pamiętać o usztywnieniu całego kręgosłupa, dbając jednak najbardziej o usztywnieniu odcinka szyjnego.

12. Osobę wyciąganą z samochodu delikatnie kładziemy na ziemi, możliwie asekurując jej głowę.

13. Po udrożnieniu dróg oddechowych i sprawdzeniu oddechu, jeżeli poszkodowany nie oddycha rozpoczynamy resuscytacje krążeniowo – oddechową.

{"register":{"columns":[]}}