Polska ma moc! Kongres Społeczno-Gospodarczy – rola biznesu w budowaniu silnego społeczeństwa
02.12.2024
Współdziałanie w kryzysie, odpowiedzialność biznesu i społeczeństwa, a także wdrażanie idei ESG* - to podstawy świadomego społeczeństwa i produktywnej gospodarki. Podczas Kongresu Społeczno- Gospodarczego „Polska moc biznesu”, który odbył się 2 grudnia, spotkali się przedstawiciele biznesu, środowisk akademickich, organizacji pozarządowych, a także przedstawiciele administracji centralnej i samorządowej.
Spotkanie rozpoczęli Rektor Szkoły Głównej Handlowej dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Koordynator Służb Specjalnych Tomasz Siemoniak.
- Ustawa ma zmienić całą filozofię podejścia do ochrony ludności. Z tematu, który wydaje się tematem dla służb czy urzędników, ten temat musi stać się tematem wszystkich obywateli. Wszyscy jesteśmy ludnością, która jest zagrożona i każdy powinien wnieść swój wkład – także biznes, nauka i wszystkie środowiska, które tworzą nasze społeczeństwo – powiedział Minister Tomasz Siemoniak.
W panelu dyskusyjnym „Obywatel. Bezpieczny - Program ochrony ludności cywilnej” udział wzięli: Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, Członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża Michał Mikołajczyk oraz Prezes Zarządu NASK S.A. Jarosław Grzywiński. Prelegenci rozmawiali o kluczowych elementach skutecznego programu ochrony ludności w Polsce, a także o wyzwaniach jakie stoją przed jego wdrożeniem. Wojewoda Mazowiecki przekazał dużo ważnych spostrzeżeń i informacji, które wynikały z bliskiego dialogu z samorządowcami.
– W ostatnich miesiącach odbyłem cykl spotkań z wójtami, burmistrzami i starostami z województwa mazowieckiego, żeby omówić założenia projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Uznałem, że na wstępnym etapie legislacyjnym należy rozmawiać z samorządami, bo to one są filarem systemu ochrony ludności. System będzie miał charakter kaskadowy i obejmować będzie – gminę, powiat, województwo. Koordynacja i nadzór będzie ze strony wojewody przy silnym wsparciu Państwowej Straży Pożarnej. Zaangażowane będą też wszystkie służby zespolone – opisywał Wojewoda Mazowiecki.
Podczas dyskusji rozmawiano o tym, jakie zmiany powinny zostać wprowadzone, aby szybciej i skuteczniej reagować na kryzysy i zagrożenia. Pewne jest, że największe znaczenie tu ma edukacja, szkolenia i to na wszystkich poziomach. Braki w tym zakresie mają wszyscy – dorośli, młodzież, dzieci i tę lukę trzeba wypełnić jak najszybciej. Nie zabrakło również podkreślenia wagi technologii i innowacji, które muszą wspierać rozwój systemów ochrony ludności i obrony cywilnej w Polsce.
- - -
* ESG – to skrót od trzech angielskich słów, które należy tłumaczyć jako Środowisko (ang. Environmental), Społeczeństwo (ang. Social), oraz Ład korporacyjny (ang. Governance). Są to kryteria, według których można oceniać przedsiębiorstwa, państwa i inne organizacje. Pod uwagę brane są m.in. czynniki takie, jak kierowanie się zasadami zrównoważonego rozwoju czy korzyści (oprócz ekonomicznych), jakie przynosi ich działalność.