„Polska ponad życie” – 75. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego
25.05.2023
25 maja br. przypada 75. rocznica śmierci więźnia i organizatora ruchu oporu w obozie Auschwitz, autora pierwszych raportów o holokauście, polskiego rotmistrza kawalerii, współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, żołnierza AK Witolda Pileckiego. W uroczystościach w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie uczestniczyli m.in.: Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński, Przewodniczący Mazowieckiej Rady Kombatanckiej ppłk. dr inż. Leonard Kapiszewski oraz Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych dr Piotr Oleńczak.
Główne uroczystości ku czci rotmistrza Witolda Pileckiego miały miejsce na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie. Uczestniczył w nich prezydent RP Andrzej Duda, który podkreślił: Spotykamy się w niezwykle ważnym miejscu dla Polski, a jednocześnie strasznym, gdzie komuniści katowali i zamordowali ponad trzy tysiące wiernych synów i córek Rzeczypospolitej, gdzie więzieni byli żołnierze niezłomni i ci, którzy, nie zgadzali się ze zniewoleniem Polski przez sowietów po II wojny światowej i z narzuconą przez sowietów władzą. Bronili wolnej, suwerennej Polski do samego końca, do samego końca dla niej walczyli.
Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie podczas złożenia wieńca przy Ścianie Śmierci towarzyszyli: córka rotmistrza Witolda Pileckiego Zofia Pilecka-Optułowicz i Janusz Walędzik ps. „Czarny”, łącznik Witolda Pileckiego w czasie Powstania Warszawskiego 1944.
Po wizycie prezydenta, na dziedzińcu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbyła się dalsza część obchodów 75. rocznicy śmierci rtm. Pileckiego.
W ramach obchodów na plenerowej scenie zaproszeni goście odczytali okolicznościowe listy.
- Nasza powojenna historia pisana jest krwią bohaterów, którzy oddali życie za niepodległą Polskę. Ich marzeniem była ojczyzna niezależna od komunistycznej władzy, wolna od strachu i upodlenia, która miała się wznieść z wojennych popiołów, by rozkwitnąć na nowo. Mimo że stalinowski terror nie pozostawiał żadnych złudzeń, to żołnierze niepodległościowego podziemia nie ulegli, nie złożyli broni i walczyli do końca w imię wolnościowych idei. (…) Dopiero w wolnej Polsce pamięć o bohaterze, który poświęcił życie w obronie najważniejszych ideałów została przywrócona. Rotmistrz stał się niedościgłym wzorem patriotyzmu, wierności chrześcijańskim wartościom oraz nieugiętej postawy wobec totalitarnych systemów – napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście odczytanym przez zastępcę Szefa Kancelarii Sejmu Christiana Młynarka.
Następnie odbył się Apel Pamięci, a także odczytano wspomnienia z życia rotmistrza. Zwieńczeniem wydarzenia było złożenie kwiatów przy „Ścianie śmierci”, gdzie wykonywano wyroki śmierci w czasach stalinowskich.
Organizatorami uroczystości byli: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Instytut Pamięci Narodowej.
25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie, o godz. 21.30 – strzałem w tył głowy został zamordowany z rozkazu władz komunistycznych Witold Pilecki. Oficer ZWZ-AK, w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. Po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1947 r. został aresztowany przez UB, torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, skazany został na karę śmierci.
Brytyjski historyk Michael Foot zaliczył rotmistrza Witolda Pileckiego do grupy „sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej”.