W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy – spotkanie z Wojewodami i Korpusem Dyplomatycznym

04.04.2022

W Kancelarii Premiera odbyła się dziś odprawa wojewodów z korpusem dyplomatycznym, którą poprowadzili wiceminister Paweł Szefernaker oraz Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki. Spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy ku czci wszystkich ofiar zbrodni rosyjskich w Ukrainie. W wydarzeniu uczestniczył Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele placówek dyplomatycznych i wojewodowie, którzy przedstawili ambasadorom 38 państw informację o działaniach na rzecz pomocy uchodźcom.

Odprawa wojewodów z korpusem dyplomatycznym w Kancelarii Premiera

Naradę rozpoczął Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki, który podziękował wszystkim zebranym za dotychczasowe działania, które podejmują, by pomóc obywatelom Ukrainy, którzy uciekli z terytorium ich kraju. Przyznał, że skala pomocy jest ogromna.

Następnie Sekretarz Stanu w MSWiA Paweł Szefernaker przedstawił, jak wyglądały przygotowania do niesienia pomocy obywatelom Ukrainy od pierwszych chwil agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Podziękował także wszystkim tym, którzy się w taką pomoc zaangażowali: m.in. wolontariuszom, organizacjom pozarządowym, samorządom czy wszystkim obywatelom, którzy udzielili pomocy. Powiedział, że Jednostki Samorządu Terytorialnego otrzymują już pierwsze wypłaty środków za działania pomocowe, które już podjęli. Zaapelował do naszych sąsiadów z zachodniej granicy, aby przygotowali oferty jakie mają dla uchodźców, tak aby uchodźcy przyjeżdzający do nich wiedzieli np. gdzie zostaną zakwaterowani, jak mogą uzyskać legalny pobyt, czy otrzymają pracę.

Również Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia podziękował wszystkim za opiekę jaką otaczają nad obywatelami Ukrainy, za pomoc jakiej im udzielają.

Następnie Wojewodowie przedstawili, jak w ich województwach wygląda organizacja pomocy uchodźcom z Ukrainy. O sytuacji na Mazowszu opowiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

W województwie mazowieckim zorganizowane są trzy punkty informacyjne (na Dworcu Zachodnim, Wschodnim oraz Centralnym), w których obywatele Ukrainy mogą uzyskać niezbędne informacje dot. pobytu w Polsce, otrzymują jedzenie i napoje, pomoc medyczną, opiekę nad matką z dzieckiem. Mogą także otrzymać transport z dworców do ośrodka recepcyjnego, ośrodków zakwaterowania tymczasowego oraz do innych miast czy krajów.

Ponadto Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił w hali sportowej COS Torwar punkt recepcyjny, w którym obywatele Ukrainy, po zarejestrowaniu się, mogą otrzymać krótkoterminowe zakwaterowanie, catering (trzy razy dziennie, z ciepłymi posiłkami) oraz całodzienny bufet z jedzeniem dla dzieci oraz ciepłymi i zimnymi napojami, opiekę medyczną, psychologiczną, opiekę nad matką z dzieckiem, pomoc humanitarną, wsparcie prawne czy darmowe karty telefoniczne. Znajduje się też tak pokój dziecięcy i organizowane są zajęcia dla dzieci. COS Torwar przygotowany jest na przyjęcie 500 uchodźców. Obecnie przebywa w nim ok. 200 obywateli Ukrainy.

Zorganizowane są dwa punkty tymczasowego zakwaterowania: w PTAK Warsaw Expo (obecnie przygotowanych jest 6 tys. miejsc z możliwością poszerzenie do 20 tys.) oraz w Global Expo (obecnie przygotowanych jest 3,5 tys. miejsc z możliwością poszerzenia do 6 tys.). Obecnie w obu ośrodkach przebywa łącznie 7 800 obywateli Ukrainy.

W obu ośrodkach uchodźcy mogą otrzymać tymczasowe zakwaterowanie, transport do miejsc noclegowych w innych częściach Mazowsza, Polski czy poza granicami kraju, catering (trzy razy dziennie, z ciepłymi posiłkami) oraz całodzienny bufet z jedzeniem i napojami, pomoc medyczną, psychologiczną, prawną i humanitarną. Znajduje się także przestrzeń dla dzieci oraz dla matek z dziećmi. W wyżej wymienionych obiektach znajdują się także punkty do założenia numeru PESEL, punkty oferujące pracę, stoisko ZUS oraz banku.

Obecnie w województwie mazowieckim znajduje się prawie 500 obiektów, które oferują ok. 34 tys. miejsc zakwaterowania dla uchodźców i są to hotele, hostele, hale wystawiennicze, jednostki straży pożarnej. Na dzień dzisiejszy przebywa w nich ponad 19 tys. uchodźców.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}