Pomoc uchodźcom z terenu Ukrainy w województwie mazowieckim - spotkanie z samorządami
03.03.2022
1 marca br. Wojewoda Konstanty Radziwiłł wziął udział w kolejnej wideokonferencji z samorządami z województwa mazowieckiego. W trakcie narady, Wojewoda poinformował, że wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które przekroczyły granice 24 lutego br. lub później nie muszą obecnie rejestrować w Urzędzie swojego pobytu, mają też dostęp do opieki medycznej.
- Proszę o rzetelne raportowanie wolnych i dostępnych miejsc w ośrodkach przeznaczonych do zakwaterowania osób uciekających z Ukrainy. Dzięki temu, będziemy mogli sprawnie udzielać pomocy wszystkim osobom potrzebującym. Przekazane zostały również szczegółowe instrukcje dotyczące pomocy humanitarnej, w zakresie m.in. listy najpotrzebniejszych rzeczy. Przypominam, że transport z pomocą humanitarną na tereny Ukrainy realizowany jest przy współpracy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i wojewody. Bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę i gotowość działania na rzecz osób z Ukrainy. Dziś zdajemy jako społeczeństwo egzamin z solidarności. — powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
Punkt informacyjny Wojewody Mazowieckiego / infolinia
W punkcie informacyjnym udzielana jest pomoc.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki przygotował Punkty informacyjne na Dworcu: Zachodnim i Wschodnim w Warszawie. W punktach tych informacji udzielają pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Szczegółowe informacje dot. ww. punktów i infolinii znajdują się pod linkiem.
Uruchomiona została również całodobowa infolinia 987, obsługiwana również w języku ukraińskim
Ponadto, szczegółowe informacje dotyczące pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy opublikowane są w komunikacie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod linkiem.
Organizacja dla potrzebujących we współpracy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim i Delegaturami MUW oraz współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi
Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie uruchomił baner „Pomagam Ukrainie w województwie mazowieckim”, gdzie znajdują się aktualne informacje dotyczące pomocy dla uchodźców, w zakresie m.in. pomocy humanitarnej, która ma trafić na teren Ukrainy, jak również dla osób, które przybyły do Polski. Szczegółowe informacji dotyczące m.in.: koordynacji pomocy humanitarnej i zbiórek oraz formularza zgłoszeniowego na rządowej stronie pomagamukrainie.gov.pl opublikowane są pod linkiem.
Pomoc medyczna
Wojewoda Mazowiecki podkreślił, że w zakresie pomocy medycznej, każda osoba uciekająca z Ukrainy, która przybyła do Polski, w związku z konfliktem zbrojnym i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do POZ, czy szpitala – otrzyma pomoc medyczną na takich samych zasadach jak obywatele Polscy. Ponadto, szczegółowe informacje dotyczące szczepień przeciw Covid-19 dla cudzoziemców narodowości ukraińskiej opublikowane są w komunikacie Ministerstwa Zdrowia pod linkiem.
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. W materiale znalazły się praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim. Szczegóły pod linkiem.
Rynek pracy
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na bieżąco informuje o zatrudnieniu osób uciekających z Ukrainy. Dyrektorzy urzędów pracy zostali poproszeni, aby wszelkie kwestie administracyjne związane z legalizacją zatrudnienia uchodźców z Ukrainy załatwiane w urzędach pracy rozpatrywane były zbędnej zwłoki, szczegóły pod linkiem.
Każdy uciekinier z Ukrainy, który przekroczył granice Polski, w związku z działaniami zbrojnymi na terytorium jego kraju otrzyma pomoc. Nie brakuje miejsc zakwaterowania zorganizowanych przez administrację rządową. Wojewoda Mazowiecki jest organem kierującym zarzadzaniem kryzysowym na terenie województwa. Jednostki samorządu współdziałają w procedurach zarzadzania kryzysowego z Wojewodą, jako organem koordynującym działania. Na podstawie własnych ustaleń MUW i zadeklarowanych przez jednostki samorządu terytorialnego możliwości zorganizowania miejsc zakwaterowania oraz wyżywienia Wojewódzkie Centrum Zarzadzania Kryzysowego utworzyło bazę dostępnych i możliwych do uruchomienia miejsc zakwaterowania oraz podmiotów, które mogą realizować świadczenia. Baza miejsc pobytu jest tworzona również przy współpracy z m.st. Warszawa.
Samorządy również mają podstawę do finansowania działań – zgodnie z art. 2 ustawy o zarządzaniu kryzysowym obecną sytuację można zakwalifikować jako sytuację o której mowa w art. 3 pkt 1 ww. ustawy i samorządy mogą w związku z tym uruchomić rezerwę celową (zgodnie z art. 26 ustawy).