W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Porozumienie podpisane! Wojewoda powierzył warszawskie zabytki Stołecznemu Konserwatorowi Zabytków

19.12.2024

Ochrona zabytków nieruchomych, w tym archeologicznych, a także parków, ogrodów, które znajdują się w Warszawie została powierzona Stołecznemu Konserwatorowi Zabytków. Oczywiście kontrolę nad prawidłowym wykonaniem zadań będzie sprawował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. A to wszystko dzięki porozumieniu, które 19 grudnia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie podpisał Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski z Zastępczynią Prezydenta m.st. Warszawy Aldoną Machnowską-Górą.

Na zdjęciu widać kobietę i mężczyzn

- Podpisujemy porozumienie, dzięki któremu wracamy do sytuacji, jaką mieliśmy do 31 października 2017 roku. To wydarzenie jest dla mnie klamrą spinającą ten rok. Od początku podkreślałem, że dla mnie współpraca z samorządami jest bardzo istotna. Nie tylko na zasadach nadzorczych, ale przede wszystkim partnerskich. Szczególnie jako były Radny miasta stołecznego Warszawy czuję ogromną satysfakcję, że możemy to porozumienie podpisać, ponieważ jest to kolejny krok do dobrej współpracy – podkreślił Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.

- Jest to bardzo ważny dla nas moment. Po siedmiu latach kompetencje Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w dużej części wracają do Stołecznego Konserwatora Zabytków. To jest istotne, dlatego że idea decentralizacji powinna być poza polityką. Zawsze, kiedy jest to potrzebne. Jak również, kiedy jest to z korzyścią dla mieszkańców, naszej wspólnoty samorządowej. Naszym priorytetem jest to, żeby załatwiać sprawy jak najszybciej i jak najlepiej, bliżej mieszkańców Warszawy. To dobry przykład tego, jak współpraca sprawia, że możemy pracować i podejmować lepsze decyzje – powiedziała Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Rada m.st. Warszawy wyraziła zgodę na powierzenie miastu niektórych kompetencji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Uchwałę w tej sprawie radni przyjęli 12 grudnia, na sesji Rady m.st. Warszawy.

Konsekwencją tej decyzji będzie przejęcie przez Stołecznego Konserwatora Zabytków opieki nad około 2 tys. obiektów wpisanych do rejestru, które znajdują się pod ścisłą ochroną. A także prawie 10 tys. obiektów, które figurują w gminnej ewidencji zabytków.

Porozumienie Wojewody Mazowieckiego z miastem zostało zawarte bezterminowo. Powierzenie spraw do prowadzenia Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków nastąpi 1 marca 2025 r. Na pokrycie wydatków, które zostały objęte w porozumieniu, Wojewoda Mazowiecki przekaże miastu 300 tys. zł.

Podział zadań

Zgodnie z porozumieniem Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków będzie odpowiadać za ochronę zabytków nieruchomych, w tym archeologicznych, a także parków, ogrodów i innych form zaprojektowanej zieleni, które znajdują się w Warszawie.

W porozumieniu są jednak pewne wyłączenia obiektów m.in. tych, które należą do lokalnych organów administracji rządowej, organów i urzędów samorządu województwa mazowieckiego, obcych państw, pomników historii oraz obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Opiekę nad tymi obiektami będzie nadal sprawował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Po podpisaniu porozumienia między Wojewodą Mazowieckim a Prezydentem m.st. Warszawy do zadań Stołecznego Konserwatora Zabytków będzie należało m.in.

- uzgadnianie programów prac konserwatorskich przy zabytkach wpisanych do rejestru i sposobu korzystania z tych obiektów,

- wydawanie pozwoleń na prowadzenie badań zabytków wpisanych do rejestru, a także na ich przemieszczenie, podział i zmianę przeznaczenia,

- wydawanie pozwoleń na umieszczanie na zabytku wpisanych do rejestru urządzeń technicznych i reklam,

- wydawanie pozwoleń na prowadzenie badań archeologicznych oraz poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych,

- uzgadnianie decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego i decyzji o warunkach zabudowy,

- wydawanie pozwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru, w tym usunięciu drzewa lub krzewu,

- uzgadnianie pozwoleń na budowę lub rozbiórkę w przypadku obiektów i obszarów ujętych w gminnej ewidencji zabytków.

W spotkaniu uczestniczyli również Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Marcin Dawidowicz oraz Dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Michał Krasucki.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}