Posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – sytuacja hydrologiczna w województwie mazowieckim
29.01.2024
Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski zwołał posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (MWZZK) w związku z sytuacją hydrologiczną na rzece Bug. Zagrożenie powodziowe dotyczy gmin z powiatów: wołomińskiego, wyszkowskiego, ostrowskiego, węgrowskiego i siedleckiego. Podczas posiedzenia MWZZK omówiono bieżącą sytuację także na innych rzekach województwa mazowieckiego oraz działania podejmowane przez samorządy i służby.
Podczas posiedzenia MWZZK przedstawiciele PGW Wody Polskie poinformowali, że najbardziej dynamiczna sytuacja jest na rzece Bug, na której utworzył się zator lodowy, co powoduje lokalne piętrzenie wód i ma wpływ na dobowe wahanie ich poziomu. Jednocześnie zaznaczono, że przepływ wody na stopniu wodnym w Dębem jest stabilny, co świadczy o braku wstrzymania spływu wody.
W trakcie posiedzenia Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski polecił jednostkom samorządu terytorialnego bieżące monitorowanie i raportowanie do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego o sytuacji na rzece Bug i jej dopływach, utrzymywania stałej współpracy ze służbami, w szczególności ze strażą pożarną i policją, oszacowanie posiadanych sił i środków. Wojewoda przypomniał również o możliwości otrzymania sprzętu do niezbędnych działań przeciwpowodziowych. Jak dotąd, na wniosek Wójta Gminy Małkinia Górna, Wojewoda Mazowiecki przekazał 6000 szt. worków i 350 metrów bieżących folii do zabezpieczenia drogi i mieszkańców Klukowa.
Wojewoda Mazowiecki i jego służby monitorują sytuację w gminach i udzielają wsparcia. Z informacji uzyskanych podczas posiedzenia MWZZK jednostki samorządu terytorialnego na szczeblu powiatowym i gminnym dysponują wystarczającymi siłami i środkami, aby zabezpieczyć mieszkańców.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w najbliższych trzech dniach temperatura zarówno w dzień jak i w nocy będzie dodatnia. Nie są przewidywane opady deszczu.
Podczas posiedzenia MWZZK przypomniano także o możliwości zgłaszania przez samorządy szkód w budynkach mieszkalnych powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Więcej informacji znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/szkody-w-budynkach-mieszkalnych.
Alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe[1]
W związku ze wzrostem stanu wód w niektórych rzekach województwa mazowieckiego ogłoszono stan alarmu lub pogotowia przeciwpowodziowego:
- Gmina Mokobody - Wójt Gminy Mokobody wprowadził od 27 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku ze wzrostem stanu wód na rzece Liwiec.
- Gmina Łochów, Gmina Sadowne – Starosta Węgrowski wprowadził od 26 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku ze wzrostem stanu wód na rzece Bug.
- Gmina Dąbrówka, Gmina Radzymin - Starosta Wołomiński wprowadził od 26 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku z sytuacją na rzekach Bug i Rządza.
- Gmina Radzymin (sołectwa: Arciechów, Borki, Łosie, Nadma Pólko, Nadma Stara, Nowe Załubice, Opole, Ruda, Stare Załubice, Stary Dybów, Wiktorów, Wolica, Zawady i Zwierzyniec) – Burmistrz Radzymina wprowadził 26 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku z podwyższonym stanem wód w rzekach Rządza i Czarna.
- Gmina Dąbrówka (sołectwa Kuligów, Stasiopole, Czarnów, Ślężany, Marianów i Dręszewa) – Wójt Gminy Dąbrówka wprowadził 26 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku z podwyższonym stanem wód na rzece Bug.
- Gmina Małkinia Górna – Wójt Gminy Małkinia Górna wprowadził od 16 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku ze wzrostem stanu wód na rzece Bug.
- Gmina Zabrodzie (Sołectwa Młynarze i Słopsk) – Wójt Gminy Zabrodzie wprowadził od 16 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku ze wzrostem stanu wód na rzece Bug i Fiszor.
- Gmina Brok – Wójt Gminy Brok wprowadził od 15 stycznia 2024 r. pogotowie przeciwpowodziowe w związku ze wzrostem stanu wód na rzece Bug.
Sytuacja hydrologiczna jest monitorowana w całym województwie mazowieckim. Obecnie stan alarmowy jest przekroczony także na rzece Mławka (stacja hydrologiczna w Szreńsku), natomiast przekroczenie stanów ostrzegawczych notuje się na rzekach Bzura, Drzewiczka, Iłżanka, Łydynia, Omulew, Orzyc, Pilica, Utrata, Wkra.
[1] Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadza się, gdy poziom wody w rzece wzrasta do poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi. Alarm powodziowy ogłasza się, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego.