W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – sytuacja hydrologiczna w województwie mazowieckim

29.01.2024

Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski zwołał posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (MWZZK) w związku z sytuacją hydrologiczną na rzece Bug. Zagrożenie powodziowe dotyczy gmin z powiatów: wołomińskiego, wyszkowskiego, ostrowskiego, węgrowskiego i siedleckiego. Podczas posiedzenia MWZZK omówiono bieżącą sytuację także na innych rzekach województwa mazowieckiego oraz działania podejmowane przez samorządy i służby.

Posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Podczas posiedzenia MWZZK przedstawiciele PGW Wody Polskie poinformowali, że najbardziej dynamiczna sytuacja jest na rzece Bug, na której utworzył się zator lodowy, co powoduje lokalne piętrzenie wód i ma wpływ na dobowe wahanie ich poziomu. Jednocześnie zaznaczono, że przepływ wody na stopniu wodnym w Dębem jest stabilny, co świadczy o braku wstrzymania spływu wody.

W trakcie posiedzenia Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski polecił jednostkom samorządu terytorialnego bieżące monitorowanie i raportowanie do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego o sytuacji na rzece Bug i jej dopływach, utrzymywania stałej współpracy ze służbami, w szczególności ze strażą pożarną i policją, oszacowanie posiadanych sił i środków. Wojewoda przypomniał również o możliwości otrzymania sprzętu do niezbędnych działań przeciwpowodziowych. Jak dotąd, na wniosek Wójta Gminy Małkinia Górna, Wojewoda Mazowiecki przekazał 6000 szt. worków i 350 metrów bieżących folii do zabezpieczenia drogi i mieszkańców Klukowa.

Wojewoda Mazowiecki i jego służby monitorują sytuację w gminach i udzielają wsparcia. Z informacji uzyskanych podczas posiedzenia MWZZK jednostki samorządu terytorialnego na szczeblu powiatowym i gminnym dysponują  wystarczającymi siłami i środkami, aby zabezpieczyć mieszkańców.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w najbliższych trzech dniach temperatura zarówno w dzień jak i w nocy będzie dodatnia. Nie są przewidywane opady deszczu.

Podczas posiedzenia MWZZK przypomniano także o możliwości zgłaszania przez samorządy szkód w budynkach mieszkalnych powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Więcej informacji znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/szkody-w-budynkach-mieszkalnych.

Alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe[1]

W związku ze wzrostem stanu wód w niektórych rzekach województwa mazowieckiego ogłoszono stan alarmu lub pogotowia przeciwpowodziowego:

  • Gmina Mokobody - Wójt Gminy Mokobody wprowadził od 27 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku ze wzrostem stanu wód na rzece Liwiec.
  • Gmina Łochów, Gmina Sadowne – Starosta Węgrowski wprowadził od 26 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku ze wzrostem stanu wód na rzece Bug.
  • Gmina Dąbrówka, Gmina Radzymin - Starosta Wołomiński wprowadził od 26 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku z sytuacją na rzekach Bug i Rządza.
  • Gmina Radzymin (sołectwa: Arciechów, Borki, Łosie, Nadma Pólko, Nadma Stara, Nowe Załubice, Opole, Ruda, Stare Załubice, Stary Dybów, Wiktorów, Wolica, Zawady i Zwierzyniec) – Burmistrz Radzymina wprowadził 26 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku z podwyższonym stanem wód w rzekach Rządza i Czarna.
  • Gmina Dąbrówka (sołectwa Kuligów, Stasiopole, Czarnów, Ślężany, Marianów i Dręszewa) – Wójt Gminy Dąbrówka wprowadził 26 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku z podwyższonym stanem wód na rzece Bug.
  • Gmina Małkinia Górna – Wójt Gminy Małkinia Górna wprowadził od 16 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku ze wzrostem stanu wód na rzece Bug.
  • Gmina Zabrodzie (Sołectwa Młynarze i Słopsk) – Wójt Gminy Zabrodzie wprowadził od 16 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku ze wzrostem stanu wód na rzece Bug i Fiszor.
  • Gmina Brok – Wójt Gminy Brok wprowadził od 15 stycznia 2024 r. pogotowie przeciwpowodziowe w związku ze wzrostem stanu wód na rzece Bug.

 

Sytuacja hydrologiczna jest monitorowana w całym województwie mazowieckim. Obecnie stan alarmowy jest przekroczony także na rzece Mławka (stacja hydrologiczna w Szreńsku), natomiast przekroczenie stanów ostrzegawczych notuje się na rzekach Bzura, Drzewiczka, Iłżanka, Łydynia, Omulew, Orzyc, Pilica, Utrata, Wkra.

 

[1] Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadza się, gdy poziom wody w rzece wzrasta do poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi. Alarm powodziowy ogłasza się, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego.

{"register":{"columns":[]}}