W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim

16.10.2024

Problem bezrobocia, zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami oraz cudzoziemców to główne tematy kolejnego posiedzenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim. W spotkaniu, które odbyło się 16 października w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.

Na zdjęciu widać kobiety i mężczyzn

Radę Dialogu Społecznego z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej oraz przedstawicieli pracowników i pracodawców otworzył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Podsumowano dotychczasowe działania dotyczące Zespołu roboczego do spraw gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego.

Omówiono problemy związane z zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami, cudzoziemców oraz biernych zawodowo.

Dane opublikowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie pokazują, że sytuacja na rynku pracy w województwie mazowieckim jest bardzo zróżnicowana. Bez pracy jest ponad 110 tys. osób. Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w kraju o 0,1 punkt procentowy, osiągając rekordowo niski poziom 4,9 proc. W województwie mazowieckim wskaźnik bezrobocia utrzymuje się na stabilnym poziomie 4,1 proc.

Na Mazowszu występuje duże terytorialne zróżnicowanie stopy bezrobocia, z najniższym udziałem osób bezrobotnych w Warszawie (1,5 proc.) i prawie 16-krotnie wyższym w powiecie szydłowieckim (23,5 proc.). Kolejne powiaty z najniższą stopą bezrobocia to: warszawski zachodni (1,7 proc.), pruszkowski (2,2 proc.) oraz grodziski (2,6 proc.).

Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski zwrócił uwagę, że na zatrudnienie cudzoziemców duży wpływ będzie miała polityka migracyjna. Podkreślił, że trzeba ten system uporządkować, ponieważ rynek pracy niewątpliwie potrzebuje pracowników z zewnątrz. Wojewoda dodał, że ma obawy, czy to nie usztywni systemu zatrudnienia pracowników.

Podczas posiedzenia dyskutowano również o projekcie w sprawie funkcjonowania przedsiębiorstw energochłonnych oraz działań ukierunkowanych na poprawę kondycji przemysłu.

Omówiono także potrzebę organizacji spotkania dotyczącego zielonego ładu oraz równości konkurencji w województwie mazowieckim.

W posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego wzięła także udział Dyrektor Wydziału Rynku Pracy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Agnieszka Drwal.

O Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego

Zadaniem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego jest opiniowanie stanowisk w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa. Rada zajmuje się także ocenianiem projektów strategii rozwoju województwa i programów w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz sprawozdań z ich realizacji.

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}