Posiedzenie Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim
13.11.2024
Prawie 1,7 tysięcy – tyle nauczycieli brakuje tylko w Warszawie, najwięcej w Polsce. Dane są alarmujące i konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań. O kryzysie kadrowym w edukacji i o dalszych działaniach rozmawiano podczas kolejnego posiedzenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim. W spotkaniu, które odbyło się 13 listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.
Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego otworzył Dariusz Paczuski, Przewodniczący WRDS w województwie mazowieckim.
Podsumowano dotychczasowe działania dotyczące oświaty w województwie mazowieckim. Rozmawiano o kryzysie kadrowym w edukacji, szczególnie wczesnoszkolnej. Na ten moment tylko w Warszawie brakuje 1685 nauczycieli, w tym ponad 500 nauczycieli wychowania przedszkolnego.
Dane są alarmujące, chociaż lepsze niż w ubiegłym roku. Jednak różnica jest niewielka, a zatem problem nie zniknął. Nauczycieli wciąż brakuje pomimo podwyżki w tym roku. Konieczna jest odbudowa prestiżu zawodu nauczyciela zarówno w wymiarze finansowym, jak i społecznym. Podkreślono, że prestiżu zawodu nauczyciela nie ma i trzeba go odbudować. Potrzebne są akcje edukacyjne i działania informacyjne.
Podczas posiedzenia dyskutowano również o wyborze przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim od stycznia 2025 roku.
Rozmawiano również o trudnej sytuacji w spółkach PKP Cargo oraz Poczcie Polskiej oraz o potrzebie zorganizowania odrębnego posiedzenia na ten temat.
W posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego wzięła także udział Dyrektor Wydziału Rynku Pracy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Agnieszka Drwal.
O Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego
Zadaniem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego jest opiniowanie stanowisk w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa. Rada zajmuje się także ocenianiem projektów strategii rozwoju województwa i programów w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz sprawozdań z ich realizacji.
Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego