W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

05.09.2022

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, w poniedziałek 5 września br. wziął udział w kolejnym w tym roku posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS). Podczas posiedzenia podsumowano spotkanie poświęcone pracom nad projektem nowelizacji Ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego oraz XVI posiedzenie Zespołu roboczego ds. gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego działającego w ramach WRDS.

Logotyp WRDS

Posiedzenie rozpoczął Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim. Następnie Wiceprzewodniczący WRDS Jan Przywoźny podsumował spotkanie organizowane przez Radę Dialogu Społecznego z udziałem przedstawicieli wojewódzkich rad dialogu społecznego, poświęconego pracom nad projektem nowelizacji Ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.

Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie informacji na temat pracy rad rozwoju obszaru gospodarczego specjalnych stref ekonomicznych przez przedstawicieli WRDS delegowanych w 2019 roku do ich składu.

Następnie przewodniczący Zespołu roboczego ds. gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego działającego w ramach WRDS Waldemar Dubiński podsumował XVI posiedzenie ww. Zespołu, które miało miejsce 25 sierpnia br. Podczas sierpniowego spotkania poruszono temat polityki migracyjnej i przyjęcia rozwiązań zmierzających do ułatwienia uzyskania pozwolenia na pobyt i pracę pracowników z krajów trzecich. Wskazano wówczas najważniejsze problemy. Zespół zaproponował rozpoczęcie konsultacji społecznych i prac nad założeniami do strategii w zakresie migracji i polityki zatrudnienia oraz przyjął stanowisko w sprawie polityki migracyjnej państwa i przyjęcia rozwiązań ułatwiających uzyskanie pozwolenia na pobyt i pracę pracownikom z krajów trzecich. Stanowisko to zostało zarekomendowane do przyjęcia przez Wojewódzką Rade Dialogu Społecznego.

Na zakończenie omówioną bieżącą sytuację w województwie mazowieckim oraz ustalono porządek XXXIII posiedzenia plenarnego WRDS.

Zadaniem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego jest opiniowanie stanowisk w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa. Rada zajmuje się także ocenianiem projektów strategii rozwoju województwa i programów w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz sprawozdań z ich realizacji.

{"register":{"columns":[]}}