Posiedzenie XLI Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim
12.06.2024
Na czym polega zjawisko ubóstwa energetycznego? Jakie są zagrożenia oraz sposoby na poprawę jakości życia osób ubogich energetycznie? Jakie zadania dla Samorządu Województwa Mazowieckiego wynikają z Ustawy o ekonomii społecznej? Jakie są specjalne strefy ekonomiczne i w jaki sposób funkcjonują na Mazowszu? Miedzy innymi na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy Rady Dialogu Społecznego (WRDS) w województwie mazowieckim. W wydarzeniu uczestniczyli Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski oraz Wicewojewoda Robert Sitnik. Spotkanie odbyło się 12 czerwca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Radę Dialogu Społecznego z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej oraz przedstawicieli pracowników i pracodawców otworzył Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.
W trakcie posiedzenia przedstawiono raport Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej o ubóstwie energetycznym na Mazowszu. Zgodnie z danymi raportu ubóstwo energetyczne dotyka 4 na 10 mieszkańców Mazowsza. Zjawisko to jest widoczne w całym województwie mazowieckim, szczególnie w północnej części m.in. w powiatach: przasnyskim, żuromińskim, mławskim i sierpeckim. Z badania wynika, że od 7,1 do 38,1 proc. mieszkańców Mazowsza dotkniętych jest ubóstwem energetycznym. Liczba ta waha się w zależności od przyjętej definicji tego zjawiska. Szacuje się, że to zjawisko może dotyczyć około 100 tys. osób.
W trakcie spotkania została również przedstawiona ustawa o ekonomii społecznej i wynikające z niej nowe zadania dla Samorządu Województwa Mazowieckiego. Zaprezentowano także strefy ekonomiczne i ich funkcjonowanie na Mazowszu.
W posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego wzięła również udział Dyrektor Wydziału Rynku Pracy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Agnieszka Drwal.
O Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego
Zadaniem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego jest opiniowanie stanowisk w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa. Rada zajmuje się także ocenianiem projektów strategii rozwoju województwa i programów w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz sprawozdań z ich realizacji.
Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego