Powrót do dialogu między Wojewodą Mazowieckim a Władzami największego miasta w regionie
15.02.2024
Podkreślenie otwartości na dialog z samorządami oraz podsumowanie spraw wymagających porozumienia na podstawie obowiązujących regulacji prawnych – właśnie tego dotyczyło spotkanie Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego z Prezydentem Miasta Stołecznego Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Spotkanie, które odbyło się w środę 14 lutego, stanowi symboliczny powrót do dialogu między administracją rządową a władzami największego miasta w regionie.
W Warszawie mieszka co trzeci mieszkaniec Mazowsza. Dlatego w trakcie pierwszych miesięcy sprawowania urzędu przez Wojewodę Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego nie mogło zabraknąć rozmowy o kwestiach dotyczących największego miasta w regionie. Ze strony władz stolicy w spotkaniu wziął udział Prezydent Rafał Trzaskowski, a także Zastępcy Prezydenta – Renata Kaznowska, Michał Olszewski oraz Tomasz Bratek. W spotkaniu uczestniczyli również: Sekretarz m.st. Warszawy Maria Wasiak, Dyrektor Biura Wojewody Kamila Kuleska oraz Dyrektor Koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Karolina Zdrodowska.
Spotykamy się, aby podsumować kwestie wymagające uzgodnienia między administracją rządową a samorządową, w szczególności dotyczące przeznaczenia zlokalizowanych na terenie Warszawy nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa. Liczę na dobrą współpracę
w tym zakresie z korzyścią dla mieszkańców stolicy - podkreślił Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.
O przyszłości nieruchomości w kluczowych miejscach stolicy
Jednym z głównych tematów spotkania była kwestia powrotu zarządu nad Placem Piłsudskiego do Miasta Stołecznego Warszawy oraz zlokalizowanej tam inwestycji odbudowy Pałacu Saskiego, do której zobowiązują przepisy specustawy. Wśród poruszonych tematów znalazły się również plany odnośnie zagospodarowania nieruchomości po dawnym rosyjskim osiedlu przy ulicy Sobieskiego 100, czyli tzw. „Szpiegowa”.
Podczas spotkania podkreślono konieczność wypracowania porozumienia w zakresie przeznaczenia kamienicy przy ulicy Nowy Świat 15/17, w której przez lata zlokalizowana była księgarnia. Z kolei od jesieni 2022 roku do wiosny 2023 roku działał tam punkt informacyjno-doradczy dla uchodźców szukających schronienia przed wojną w Ukrainie. Działalność punktu była współfinansowana przez Unię Europejską w ramach projektu realizowanego przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Wsparcie pochodziło z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.