Procedura wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie placówek opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych w województwie mazowieckim
Zadania Wojewody
Do zadań Wojewody w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej należy wydawanie i cofanie zezwoleń na prowadzenie placówek opiekuńczo – wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo – terapeutycznych i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.
Wojewoda prowadzi rejestr placówek opiekuńczo – wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo – terapeutycznych i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.
Wydanie zezwolenia na prowadzenie placówek i ośrodków
- Podmiot prowadzący placówkę lub ośrodek występuje do Wojewody Mazowieckiego z wnioskiem o wydanie zezwolenia na prowadzenie całodobowej placówki opiekuńczo – wychowawczej (wzór wniosku – załącznik nr 1), dołączając wymagane dokumenty (wykaz dokumentów – załącznik nr 2).
- Rozpatrzenie wniosku, o którym mowa w pkt. 1, nastąpi zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego, w formie decyzji administracyjnej wydawanej przez Wojewodę Mazowieckiego. W przypadku wydania zezwolenia na prowadzenie placówki opiekuńczo – wychowawczej, regionalnej placówki opiekuńczo – terapeutycznej i interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, placówka lub ośrodek zostaną wpisane do Rejestru placówek opiekuńczo – wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo – terapeutycznych i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych województwa mazowieckiego.
- Rejestr prowadzi Wydział Rodziny i Polityki Społecznej.
- Jeśli podmiotem prowadzącym placówkę nie jest powiat, o wydaniu zezwolenia oraz dokonanym wpisie do rejestru powiadamiany będzie właściwy powiat, na którego terenie placówka ma swoją siedzibę. W przypadku placówek prowadzonych przez samorząd województwa lub na jego zlecenie o wydaniu zezwolenia oraz dokonanym wpisie do rejestru powiadamiany będzie marszałek oraz powiat, na którego terenie placówka lub ośrodek ma swoją siedzibę.
- Zezwolenie wydaje się po przeprowadzeniu przez inspektorów Wydziału Polityki Społecznej oględzin obiektu, w którym placówka opiekuńczo – wychowawcza lub ośrodek ma prowadzić działalność.
- Zezwolenie na prowadzenie placówki lub ośrodka wydaje się na czas nieokreślony.
- Jeżeli podmiot, któremu wydano zezwolenie na prowadzenie placówki lub ośrodka:
- przestał spełniać warunki określone w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
- przestał spełniać standardy określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej,
- nie przedstawi na żądanie Wojewody w wyznaczonym terminie aktualnych dokumentów, o których mowa w art. 106 ust. 4 pkt 2 lit. b – g ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Wojewoda wyznacza dodatkowy termin na spełnienie warunków lub standardów albo na dostarczenie wymaganych dokumentów lub informacji. Po bezskutecznym upływie tego terminu Wojewoda cofa zezwolenie na prowadzenie placówki lub ośrodka.
Cofnięcie zezwolenia
Wojewoda może orzec o czasowym lub stałym cofnięciu zezwolenia na prowadzenie placówki lub ośrodka, w przypadku niepodjęcia lub niewykonania czynności wynikających z zaleceń pokontrolnych, mających na celu ograniczenie lub likwidację stwierdzonych istotnych uchybień lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu placówki opiekuńczo – wychowawczej, regionalnej placówki opiekuńczo – terapeutycznej i interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego (art. 197e ust. 2 ww. ustawy).
W przypadku cofnięcia zezwolenia Wojewoda wykreśla placówkę lub ośrodek z Rejestru placówek opiekuńczo – wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo – terapeutycznych
i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych województwa mazowieckiego.
Kto wykonuje zadania placówki wsparcia dziennego, placówki opiekuńczo – wychowawczej, regionalnej placówki opiekuńczo – terapeutycznej, interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego lub ośrodka adopcyjnego bez zezwolenia odpowiednio Wójta, Starosty albo Wojewody lub bez zlecenia odpowiednio Wójta, Starosty albo Marszałka Województwa, podlega karze w wysokości 10 000 zł. (art. 198 ust. 2 ww. ustawy).
Kontakt
Wniosek w sprawie uzyskania zezwolenia na prowadzenie placówki opiekuńczo – wychowawczej, regionalnej placówki opiekuńczo – terapeutycznej lub interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego należy kierować na adres:
Wydział Rodziny i Polityki Społecznej
Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
pl. Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa
Materiały
Wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie placówki opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej lub interwencyjnego ośrodka preadopcyjnegoWniosek_o_wydanie_zezwolenia_na_prowadzenie_placówki_opiekuńczo-wychowawczej,_regionalnej_placówki_opiekuńczo-terapeutycznej_lub_interwencyjnego_ośrodka_preadopcyjnego.docx 0.02MB Wykaz dokumentów stanowiących załącznik do wniosku o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie placówki opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej i interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego
Wykaz_dokumentów_stanowiących_załącznik_do_wniosku_o_uzyskanie_zezwolenia_na_prowadzenie_placówki_opiekuńczo-wychowawczej,_regionalnej_placówki_opiekuńczo-terapeutycznej_i_interwencyjnego_ośrodka_preadopcyjn.docx 0.01MB
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 177)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej (Dz.U. nr 292 poz. 1720)
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 16 listopada 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej (Dz. U. z 2023 poz. 2528)