W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program „Centra opiekuńczo-mieszkalne” bez tajemnic – spotkanie dla samorządów

24.07.2024

Trwa nabór w ramach programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”. Aby ułatwić samorządom składanie wniosków o środki finansowe z programu, Wydział do spraw Osób Niepełnosprawnych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego zorganizował spotkanie informacyjne. W wydarzeniu, które odbyło się 24 lipca, uczestniczyli Patryk Fajdek, Wicewojewoda Mazowiecki i Marzena Tazbir-Kowalczyk, Dyrektor Wydziału do spraw Osób Niepełnosprawnych.

Wicewojewoda Patryk Fajdek przemawia do uczestników spotkania. w tle flaga Polski i Unii Europejskiej.

– Cieczę się, że mamy dzisiaj tak dużą frekwencję, bo Centra opiekuńczo-mieszkalne to ważny projekt jako element wsparcia osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Województwo mazowieckie z uwagi na wielkość i liczbę mieszkańców ma bardzo duże potrzeby, dlatego organizujemy takie spotkanie jak dzisiaj, aby rozwiać wątpliwości i pogłębić wiedzę, jak przygotować wnioski, aby zostały wysoko ocenione – podkreślił Wicewojewoda Patryk Fajdek.

Podczas spotkania omówiono m.in.:

  • ile jest obecnie projektowanych i już istniejących Centrów opiekuńczo-mieszkalnych na Mazowszu,
  • jak wyglądają zasady realizacji programu w 2024,
  • jakie warunki należy spełnić przy składaniu wniosków i jakie są kryteria ich oceny, 
  • jak prawidłowo wypełnić dokumenty aplikacyjne. 

Samorządy, tj. gminy i powiaty, mogą starać się o finansowanie na utworzenie i wyposażenie nowego Centrum opiekuńczo-mieszkalnego (Moduł I) oraz na funkcjonowanie już istniejącej placówki (Moduł II). 

Gmina lub powiat składają wnioski do wojewody w wersji elektronicznej przez Generator Funduszu Solidarnościowego, który jest dostępny pod adresem: https://bfs.mrips.gov.pl. Ze strony mogą korzystać wyłącznie zarejestrowani użytkownicy. 

Terminy składania wniosków:

  • od 1 lipca do 16 sierpnia w ramach Modułu I,
  • od 1 lipca nabór ciągły w ramach Modułu II.

Wojewoda sporządza listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu:

  • w zakresie Modułu I do 16 września,
  • w zakresie Modułu II w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku.

Centra opiekuńczo-mieszkalne (COM) tworzone są z myślą o osobach dorosłych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Placówki oferują różnorodne wsparcie w zaspokajaniu potrzeb życia codziennego. Zapewniają także możliwość niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością. Założeniem COM jest również wspólny pobyt mieszkańców w Centrum, który ma za zadanie wpłynąć pozytywnie na procesy uspołecznienia i nawiązywania relacji interpersonalnych oraz pozwolić na podejmowanie przez osoby z niepełnosprawnościami aktywności na miarę posiadanego potencjału i zasobów.

Obecnie w województwie mazowieckim działa 13 Centrów opiekuńczo-mieszkalnych w powiatach: wołomińskim, lipskim, pułtuskim, mławskim, radomskim, pruszkowskim oraz w gminach / miastach: Zaręby Kościelne, Leoncin, Kozienice, Stare Babice, Siemiątkowo, Tłuszcz, Szczawin Kościelny. Kolejnych 12 Centrów powstaje w M. St. Warszawa, powiecie ciechanowskim oraz gminach / miastach: Michałowice, Legionowo, Milanówek, Przasnysz, Gozdowo, Grodzisk Mazowiecki, Skórzec, Gąbin, Radom, Słupno.

Środki na realizację zadań w ramach Programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” pochodzą z Funduszu Solidarnościowego. W 2024 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczył na ten cel 30 mln zł.
 

Materiały

Centra Opiekuńczo-Mieszkalne

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}