Program „Opieka 75+” – ponad 5,5 mln zł trafi do gmin z województwa mazowieckiego
03.06.2024
W 2024 r. w województwie mazowieckim program „Opieka 75+” będą realizowały 84 gminy. Celem programu jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, dla osób w wieku 75 lat i więcej, które są osobami samotnymi, samotnie gospodarującymi, a także tych, które pozostają w rodzinie.
Na realizację programu „Opieka 75+” na rok 2024 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło dla województwa mazowieckiego kwotę 5 621 723 zł.
W 2024 r. pogram będą realizowały 84 gminy (stan na 29 maja 2024 r.), z tego:
- usługi opiekuńcze - 81 gmin;
- usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze - 3 gminy.
Pomocą w ramach programu gminy planują objąć łącznie 1 198 osób, z czego:
- w ramach usług opiekuńczych - 1 179 osób;
- w ramach specjalistycznych usług opiekuńczych – 19 osób.
Program „Opieka 75+” na rok 2024 jest elementem polityki społecznej w zakresie wspierania osób starszych. To odpowiedź na wyzwania, w związku z coraz bardziej zauważalnymi i postępującymi procesami demograficznymi, prowadzącymi do starzenia się społeczeństwa.
Celem programu jest:
- Poprawa dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, dla osób w wieku 75 lat i więcej, które są osobami samotnymi lub są osobami samotnie gospodarującymi, a także tych, które pozostają w rodzinie.
- Bezpośrednimi adresatami programu są wszystkie gminy w województwie mazowieckim do 60 tys. mieszkańców, pośrednimi adresatami programu są osoby w wieku 75+ lat i więcej, które spełniają warunki do udzielenia pomocy w formie usług opiekuńczych wskazanych w ustawie o pomocy społecznej.
Środki finansowe z programu gminy mogą przeznaczyć na:
- dofinansowanie do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, którym przedmiotowe usługi były świadczone w ramach programu „Opieka 75+” i będą kontynuowane w roku 2024;
- dofinansowanie do usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, którym w roku 2023 te usługi nie były świadczone;
- dofinansowanie do zwiększenia liczby godzin usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej.
W ramach programu wsparcia finansowego dla gmin udziela się na podstawie art. 115 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, przy czym wysokość dotacji celowej z budżetu państwa nie może przekroczyć 60 proc. kosztów realizacji zadania.
Materiały
Opieka 75+ - wykaz gmin, które podpisały umowyopieka_75+_-_wykaz_gmin,_które_podpisały_umowy.docx 0.02MB