W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przygotowania służb do sezonu zimowego na Mazowszu

08.10.2024

Aby zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i komfort ich podróży podczas zimy oraz wypoczynku związanego z feriami, służby przygotowują się już teraz. Zabezpieczają sprzęt niezbędny do usuwania śniegu i zlodowaceń, kontrolują miejsca gromadzenia się i nocowania osób w kryzysie bezdomności. Te i inne działania przedstawiciele służb i instytucji przedstawiły Wojewodzie Mazowieckiemu Mariuszowi Frankowskiemu, który przewodniczył posiedzeniu Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Przygotowania służb do sezonu zimowego na Mazowszu

- Szanowni Państwo, spotkaliśmy się dzisiaj, by omówić działania w związku przygotowaniami do zbliżającego się sezonu zimowego. Jest to dość wcześnie, ale uważam, że już teraz należy wdrażać tego rodzaju działania.. Zajmiemy się  między innymi kwestiami związanymi z bezpieczeństwem powodziowym, przygotowaniem infrastruktury drogowej i kolejowej, ale też przeciwdziałaniem uzależnieniom  – powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.

Bezpieczeństwo w Twoim domu

W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego Państwowa Straż Pożarna przypomina o przeglądach technicznych przewodów kominowych oraz stosowaniu czujek dymu i tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. Są to działania prowadzone w ramach kampanii edukacyjnej „Czujka na Straży Twojego bezpieczeństwa”. Celem akcji jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla. Zimą strażacy sprawdzają miejsca zamieszkania także pod kątem przechowywania materiałów pirotechnicznych.

Przygotowanie zarządców infrastruktury kolejowej do sezonu zimowego

Przed okresem zimowym zostanie sprawdzony stan techniczny całej infrastruktury kolejowej. W razie konieczności zostaną wykonane wymagane naprawy, drzewa grożące upadkiem na tor lub sieć trakcyjną zostaną usunięte, a także osłonięte zostaną linie szczególnie narażone na zawiewanie śniegiem.

Ponadto zabezpieczone zostaną siły i środki techniczne niezbędne do realizacji zadań związanych z usuwaniem lub łagodzeniem skutków niekorzystnych warunków pogodowych.

O sprawne przejazdy pociągów podczas zimy będzie dbało ponad 1 100 pracowników. Ponad 2 tys. rozjazdów kolejowych wyposażonych jest w urządzenia elektrycznego ogrzewania. Ponadto przygotowane są specjalistyczne maszyny do odśnieżania torów i rozjazdów kolejowych, maszyny budowlane, samochody, wózki i pociągi robocze do wywozu śniegu, dmuchawy oraz pociągi sieciowe, służące do odladzania sieci trakcyjnej.

Ochrona zdrowia i zabezpieczenie miejsc wypoczynku zbiorowego

Inspektorzy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie na bieżąco monitorują sytuację epidemiologiczną oraz zdrowotną w zakresie zachorowań na choroby zakaźne.

W trakcie trwania ferii zimowych (w województwie mazowieckim w terminie 3-16 lutego 2025 r.) pracownicy Sanepidu będą przeprowadzać kontrole na zorganizowanych turnusach wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Ponadto przeprowadzane będą kontrole doraźne, w przypadku zgłoszenia przez rodziców, opiekunów lub uczestników wypoczynku. Ocenie poddawane będą m.in.: warunki mieszkalne oraz sanitarne, żywienie uczestników wypoczynku czy zapewnienie opieki medycznej.

Kuratorium Oświaty w Warszawie także przeprowadzi planowane kontrole zorganizowanych zimowisk oraz kontrole doraźne w sytuacji, kiedy otrzyma zgłoszenie. Jak co roku każdy organizator wyjazdu zobligowany jest zgłosić go w dedykowanej bazie. Kuratorium roześle także listy do rodziców, aby zwracali uwagę, gdzie i z kim ich dziecko jedzie na wypoczynku.

Wsparcie osób w kryzysie bezdomności

Inspektorzy z Sanepidu przeprowadzili już kontrole obiektów przeznaczonych dla osób w kryzysie bezdomności, które znajdują się na terenie województwa mazowieckiego. Wyniki pokazały, że wszystkie te obiekty przygotowane są do sezonu zimowego, a osoby potrzebujące, zgłaszające się po pomoc – otrzymają ją.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu stale patrolują miejsca przebywania, gromadzenia i się i nocowania osób w kryzysie bezdomności. Udzielają informacji osobom o najbliższych noclegowniach, Ośrodkach Pomocy Społecznych oraz innych placówkach oferujących pomoc w tym zakresie. Dzielnicowi, w ramach pełnienia służby obejmują nadzorem osoby starsze i samotne i przekazują informacje o nich do właściwych ośrodków pomocy społecznej.

Ponadto osoby w kryzysie bezdomności mogą całodobowo uzyskać informację o miejscach noclegowych i ogrzewalniach na terenie województwa mazowieckiego pod numerem 987 obsługiwanym przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pracownicy Wydziały Rodziny i Polityki Społecznej Urzędu przeprowadzą kontrole miejsc schronienia dla osób bezdomnych, podczas których sprawdzą czy zapewniona jest odpowiednia kadra i standardy. Ponadto będą prowadzić, działania, które mają celu doprowadzenie do tego, aby w każdej gminie znajdowało się taki miejsce (gdyż jest to zadanie własne gminy).

Bezpieczeństwo na drogach

W utrzymaniu przejezdności dróg krajowych i autostrad pomoże 430 pojazdów, w tymsprzęt do zwalczania gołoledzi, pługi, czy sprzęt do odśnieżania chodników. Stan dróg monitorowany jest 24h na dobę, 7 dni w tygodniu.

Na drogach wojewódzkich zostaną ustawione zasłony przeciwśnieżne. Ponadto przygotowane są m.in. piaskarko-solarki, pługi śnieżne oraz sprzęt pomocniczy.

Prognoza hydro – meteorologiczna

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na bieżąco monitoruje sytuację pogodową w województwie mazowieckim. Na ten moment na sezon jesienno-zimowy prognozowane są wyższe temperatury, niż standardowe w tym okresie.

Ponadto Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego również prowadzi stały monitoring aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej na terenie województwa pod kątem występowania intensywnych opadów śniegu, które mogą spowodować nieprzejezdność dróg. W razie pogarszających się warunków, WCZK informuje o tym społeczeństwo.

NUMERY ALARMOWE I INTERWENCYJNE

112 - numer alarmowy

997 - Policja

999 - Pogotowie Ratunkowe

Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Radomiu – tel. 48 363 51 87

Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie – tel. 22 551 24 00

Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Warszawie – tel. 22 863 90 12

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie – tel. dyżurny 502 171 171 (w sprawach interwencji Oddziału HDiM 22 620 90 01  (06) w. 123; pn./pt. w g. 7:30-15:00).

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}