W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Radom: 100. rocznica śmierci Teresy Grodzińskiej

30.08.2020

30 sierpnia w Radomiu odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę śmierci Teresy Grodzińskiej, bohaterskiej sanitariuszki, uczestniczki wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Patronat honorowy nad wydarzeniem w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości objął Prezydent RP Andrzej Duda. W uroczystościach udział wziął m.in. Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu.

Złożone wieńce pod pomnikiem Teresy Grodzińskiej.

Uroczystości upamiętniające setną rocznicę śmierci Teresy Grodzińskiej  odbyły się na cmentarzu rzymsko-katolickim w Radomiu. W imieniu Konstantego Radziwiłła, Wojewody Mazowieckiego wieniec złożył Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu.

Podczas mszy świętej w Kościele Garnizonowym pw. Św. Stanisława Biskupa w Radomiu, Ksiądz Biskup Generał Brygady Józef Guzdek przypomniał życiorys Teresy Grodzińskiej. Jej bohaterstwo i heroiczną postawę porównał do ofiarności innych kobiet, które na równi z mężczyznami, na różne sposoby walczyły o wolną Polskę.

Okolicznościowe listy do uczestników uroczystości skierował Wojciech Skurkiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz Jarosław Szarek Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Wydarzenie uświetnił Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Podczas wydarzeń Joanna Potocka, krewna Teresy Grodzińskiej podziękowała Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie oraz przedstawicielom instytucji kościelnych, państwowych i samorządowych za objęcie uroczystości patronatem honorowym i celebrowanie pamięci o Teresie Grodzińskiej.

Teresa Grodzińska urodziła się w 1899 roku w Jaszowicach pod Radomiem. Zmarła tragicznie w niewoli bolszewickiej z 1 na 2 września 1920 roku. W czasie wojny polsko – bolszewickiej na ochotnika zgłosiła się do służby sanitarnej. Wsławiła się bohaterską i heroiczną postawą ewakuując rannych żołnierzy z linii frontu pod obstrzałem nieprzyjaciela. Wraz z nimi dostała się do niewoli. Zasłynęła z nieustępliwej walki o swoją godność i cześć. Broniąc się pozbawiła życia kilku bolszewików. W odwecie została zabita, a jej ciało sprofanowano. Sława o heroicznych czynach Teresy Grodzińskiej rozeszła się bardzo szybko. Na jej tymczasowej mogile napisano „Cześć Ci Męczennico”.  Szczątki Teresy Grodzińskiej sprowadzono do Radomia 18.09.1920 roku. Uroczystości pogrzebowe były wielką manifestacją patriotyzmu. Pochowano ją z najwyższymi honorami wojskowymi. Za swoje czyny sanitariuszka Teresa Grodzińska została odznaczona Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych i Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża I Stopnia.

Współorganizatorami uroczystości 100. rocznicy śmierci Teresy Grodzińskiej byli: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu; Urząd Miejski w Radomiu; Ordynariat Polowy Wojska Polskiego; 42. Baza Lotnictwa Szkolnego w Radomiu; Parafia Wojskowa pw. Św. Stanisława Biskupa w Radomiu.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}