Radom: 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
23.01.2023
W piątek, 20 stycznia br. w Radomiu upamiętniono 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczysta msza święta sprawowana w katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny oraz przemarsz przez miasto do miejsc pamięci narodowej, to tylko niektóre wydarzenia związane z upamiętnieniem w Radomiu niepodległościowego zrywu narodowego z 1863 roku. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła w uroczystościach uczestniczył Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.
Uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczęły się od mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny w katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Na wydarzeniu zgromadzili się przedstawiciele parlamentu, administracji państwowej i samorządowej, instytucji, wojska i innych służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz uczniowie radomskich szkół średnich i mieszkańcy Radomia. Liturgii mszy świętej przewodniczył oraz słowo pasterskie wygłosił Wikariusz Generalny Diecezji Radomskiej, Biskup Piotr Turzyński.
Po mszy świętej, w zorganizowanym przemarszu z udziałem orkiestry wojskowej, uczestnicy uroczystości udali się do miejsc pamięci narodowej związanych z Powstaniem Styczniowym. W Klasztorze OO. Bernardynów, przy ul. Żeromskiego, zgromadzeni przed sarkofagiem płk. Dionizego Czachowskiego, oddali cześć bohaterskiemu dowódcy powstania i zarazem naczelnikowi wojennemu województwa sandomierskiego.
Z kolei przed Mauzoleum Dionizego Czachowskiego, przy ul. Malczewskiego, odczytano historyczny Manifest Rządu Narodowego z 22 stycznia 1863 r., ogłaszający wybuch powstania i nawołujący do powszechnej walki z imperium rosyjskim.
Kulminacja uroczystości patriotycznych nastąpiła przy „Krzyżu Straceń”, przy ul. Warszawskiej. W miejscu egzekucji polskich oficerów i żołnierzy, zabitych przez carskie wojsko, odczytano „apel pamięci” i odśpiewano hymn państwowy.
W miejscach pamięci oficjalne delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze.
W imieniu Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła wieńce przed Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego i przy „Krzyżu Straceń”, złożył Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.
Uroczystości zakończono patriotyczną inscenizacją o tematyce powstańczej.
Wśród wielu uczestników uroczystości rocznicowych, upamiętniających wybuch Powstania Styczniowego, byli uczniowie radomskich szkół średnich, niosących imiona bohaterów powstańczych: V LO im. Romualda Traugutta oraz III LO im. Dionizego Czachowskiego, a także uczniowie współorganizatorzy uroczystości z II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu.
Wydarzenia upamiętniające 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, przygotował i zorganizował, z nauczycielami i uczniami, dyrektor II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu Dariusz Żytnicki oraz partnerzy organizacyjni.
W niedzielę, 22 stycznia br., w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, na cmentarzu rzymsko-katolickim w Radomiu, zapalono znicze na 14 grobach uczestników Powstania Styczniowego.