Radom: 161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
02.02.2024
W piątek, 2 lutego w Radomiu upamiętniono 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczysta msza święta w katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny oraz przemarsz do miejsc pamięci narodowej, to najważniejsze wydarzenia związane z uczczeniem niepodległościowego zrywu narodowego z 1863 roku. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego w uroczystościach uczestniczył Paweł Sagan, pracownik Biura Wojewody w delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.
Od mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny w katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele parlamentu, administracji państwowej i samorządowej, wojska i grup rekonstrukcyjnych oraz uczniowie radomskich szkół średnich i poczty sztandarowe.
W skierowanym słowie do uczestników uroczystości Wikariusz Generalny Diecezji Radomskiej, Ksiądz Biskup Piotr Turzyński podkreślił, że w najtrudniejszych chwilach historii, Polaków zawsze prowadziła wiara i nadzieja, będąca ogromną siłą w sercu człowieka, pozwalająca z podniesionym czołem patrzeć na różne, nawet najtrudniejsze sytuacje życiowe, tak jak w Powstaniu Styczniowym.
Po mszy świętej w zorganizowanym przemarszu uczestnicy uroczystości udali się do miejsc pamięci narodowej.
W Klasztorze OO. Bernardynów, przy ul. Żeromskiego, przed sarkofagiem Dionizego Czachowskiego złożono kwiaty i zapalono znicze, oddając cześć bohaterskiemu dowódcy powstania i naczelnikowi wojennemu województwa sandomierskiego.
Następnie przed Mauzoleum, przy ul. Malczewskiego odczytano historyczny Manifest Rządu Narodowego ogłaszający wybuch powstania i wzywający Polaków do powszechnej walki z imperium rosyjskim.
Kulminacja uroczystości patriotycznych nastąpiła pod „Krzyżem Straceń”, przy ul. Warszawskiej. W miejscu egzekucji 46 polskich oficerów i żołnierzy, odczytano „apel poległych” i odśpiewano hymn państwowy.
W imieniu Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego złożono wieńce w miejscach pamięci narodowej.
Dla upamiętnienia bohaterów Powstania Styczniowego uczniowie radomskich szkół średnich zaprezentowali montaż słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej.
Przedstawiciele władz miejskich, parlamentu i kościoła skierowali słowa wdzięczności do uczestników uroczystości - uczniów, nauczycieli i dyrektorów radomskich szkół średnich, niosących imiona bohaterów Powstania Styczniowego: V LO im. Romualda Traugutta, III LO im. Dionizego Czachowskiego oraz II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu.
Od kilkunastu lat głównym organizatorem radomskich uroczystości upamiętniających wybuch Powstania Styczniowego jest dyrektor Dariusz Żytnicki oraz społeczność szkolna II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu.