Radom: 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
13.12.2022
W 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu upamiętnił ofiary i działaczy NSZZ Solidarność internowanych i zabitych w czasie stanu wojennego. Pod pomnikiem Radomskiego Czerwca ’76, złożono kwiaty i zapalono znicze w hołdzie ofiarom stanu wojennego oraz wszystkim walczącym o wolną, suwerenną i demokratyczną Polskę.
We wtorek 13 grudnia, przedstawiciele administracji samorządowej i państwowej oraz związków zawodowych NSZZ Solidarność upamiętnili 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Znicz w hołdzie ofiarom stanu wojennego oraz wszystkim walczącym o wolną, suwerenną i demokratyczną Polskę, pod pomnikiem Radomskiego Czerwca ’76 złożył Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.
W nocy z 12 na 13 grudnia, w pierwszych godzinach po wprowadzeniu stanu wojennego w Radomiu aresztowano 113 działaczy NSZZ Solidarność. Tuż po północy milicja, wojsko i funkcjonariusze SB zajęli siedzibę zarządu regionalnego NSZZ Solidarność w Radomiu. Tego samego dnia nad ranem zakończył się najdłuższy strajk protestacyjny prowadzony przez studentów i pracowników naukowych w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu. W wyniku wprowadzenia stanu wojennego w wielu zakładach pracy doszło do nieudanych prób ogłoszenia akcji protestacyjnych. Osoby internowane z Radomia i województwa radomskiego osadzono w ośrodkach odosobnienia w Radomiu, Kielcach, Warszawie, Rzeszowie i Kwidzyniu.
13 grudnia 1981 r. władze komunistyczne PRL wprowadziły na terenie całego kraju stan wojenny. Decyzję o stanie wojennym ogłoszono na podstawie uchwały Rady Państwa PRL na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), na czele której stanął gen. Wojciech Jaruzelski. Wojsko, Milicja, SB i ZOMO przejęły władzę nad wszystkimi kluczowymi sektorami państwa. internowano kierownictwo NSZZ Solidarność oraz około 10 tys. działaczy związkowych. Życie w stanie wojennym straciło co najmniej 40 osób. Władze PRL zawiesiły stan wojenny 31 grudnia 1982 roku. Do zniesienia stanu wojennego doszło 22 lipca 1983 r.