W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Radom: 81. rocznica powstania Armii Krajowej

14.02.2023

We wtorek, 14 lutego br. w Radomiu upamiętniono 81. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W uroczystościach patriotycznych uczestniczyli m.in. Posłowie na Sejm RP: Marek Suski, Andrzej Kosztowniak i Dariusz Bąk. Wojewodę Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła reprezentował Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.

Radom: 81. rocznica powstania Armii Krajowej

Uroczystości upamiętniające 81. rocznicę powstania Armii Krajowej rozpoczęły się od mszy świętej sprawowanej w Kościele Garnizonowym pw. Św. Stanisława Biskupa w Radomiu. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, dowództwo i żołnierze z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu oraz 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu, wchodzącego w skład 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także kombatanci, leśnicy oraz przedstawiciele innych służb mundurowych
i stowarzyszeń. 

Oficjalne uroczystości w ceremoniale wojskowym odbyły się przy zbiegu ulic Niedziałkowskiego i Żeromskiego w Radomiu, przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej zgrupowania „Jodła”. Przy dźwiękach hymnu państwowego, poczet sztandarowy wciągnął flagę państwową na maszt. Po odczytaniu apelu poległych, pododdział wojska z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego oddał salwę honorową. W miejscu pamięci oficjalne delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze.

Dla upamiętnienia 81. rocznicy powstania Armii Krajowej okolicznościowy list do uczestników uroczystości skierował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Armię Krajową utworzono 14.02.1942 r. rozkazem Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego. Armia Krajowa była zakonspirowaną siłą zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego. Powstała z przemianowania Związku Walki Zbrojnej. Podlegała konstytucyjnym, polskim władzom państwowym na uchodźctwie. Do najważniejszych zadań AK należało zbudowanie podziemnych struktur wojskowych, mobilizacja społeczeństwa, a w konsekwencji doprowadzenie do powszechnego powstania w okupowanej Polsce.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}