W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Radom: 84. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

28.09.2023

W Radomiu, 27 września br. odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 84. rocznicę utworzenia pierwszej konspiracyjnej organizacji wojskowej „Służby Zwycięstwu Polsce”, działającej w czasie II wojny światowej w okupowanym kraju w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. W wydarzeniach uczestniczył m.in. Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, Posłowie na Sejm RP Anna Kwiecień, Marek Suski i Andrzej Kosztowniak oraz przedstawiciele administracji samorządowej i instytucji państwowych, a także dowódcy i komendanci służb mundurowych, kombatanci i poczty sztandarowe. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego wieniec w miejscu pamięci narodowej złożył Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.

Radom: 84. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Z udziałem przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej, dowódców i żołnierzy z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, orkiestry wojskowej i przedstawicieli Światowego Związku Armii Krajowej oddział w Radomiu oraz pocztów sztandarowych, w Kościele Garnizonowym pw. św. Stanisława Biskupa w  Radomiu, odbyły się uroczystości o charakterze religijno-patriotycznym. Uczestnicy nabożeństwa modlili się za twórców „Polskiego Państwa Podziemnego” oraz wszystkich żołnierzy i partyzantów, którzy w czasie II wojny światowej, stawili czynny i bohaterski opór niemieckiemu najeźdźcy walcząc o wyzwolenie Ojczyzny oraz stworzyli w okupowanym kraju konspiracyjne struktury podziemnej administracji państwowej.

Oficjalne uroczystości odbyły się przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej zgrupowania „Jodła”, przy ul. Niedziałkowskiego w Radomiu.   

Meldunek o gotowości do uroczystości przyjął Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz. Przy akompaniamencie orkiestry wojskowej uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn Rzeczypospolitej Polskiej, a asysta wojskowa wciągnęła flagę państwową na maszt. Następnie odczytano apel poległych. Dla upamiętnienia twórców „Polskiego Państwa Podziemnego” i innych bohaterów, którzy oddali swoje życie za wolną i niepodległą Ojczyznę, pododdział żołnierzy z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu oddał salwę honorową.

Po okolicznościowych przemówieniach, pod pomnikiem AK zgrupowania „Jodła” oficjalne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.  W imieniu Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego wieniec w miejscu pamięci narodowej złożył Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.

Oficjalne uroczystości upamiętniające 84. rocznicę utworzenia struktur „Polskiego Państwa Podziemnego” zakończyły się odegraniem przez trębacza sygnału wojskowego „śpij Kolego”. Rozformowanie wydarzenia nastąpiło po złożeniu meldunku o zakończeniu uroczystości Wiceministrowi MON Wojciechowi Skurkiewiczowi.

„Służba Zwycięstwu Polski” powstała w czasie „Kampanii Wrześniowej” 27.09.1939 r. na rozkaz dowódcy obrony Warszawy, generała Juliusza Rómmla. Dowódcą tej struktury konspiracyjnej został gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz. Zadaniem SZP było odtworzenie i reorganizacja armii polskiej w warunkach konspiracyjnych i kontynuacja walki o wyzwolenie Polski oraz powołanie tymczasowych ośrodków władzy. W niedługim czasie SZP zastąpił Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), a później Armia Krajowa (AK).

11 września 1998 r. uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, dzień 27 września ustanowiono „Dniem Polskiego Państwa Podziemnego”. W uchwale Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraził szczególną wdzięczność i szacunek ofiarnym działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego, a także tym wszystkim, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażeniem własnego życia, walczyli o niepodległość Ojczyzny.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}