W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Radom: podsumowanie konkursu „Śladami Wandy Malczewskiej”

18.05.2022

18 maja br. w Resursie Obywatelskiej w Radomiu odbyła się uroczysta gala podsumowująca I. edycję konkursu „Śladami Wandy Malczewskiej”. Inicjatorem konkursu była Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty. W uroczystości uczestniczyli m.in.: Sławomir Adamiec Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ksiądz Piotr Turzyński Biskup Radomski. Wojewodę Mazowieckiego, Konstantego Radziwiłła reprezentował Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu.

Podsumowanie konkursu „Śladami Wandy Malczewskiej”

W Radomiu po raz pierwszy odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród zwycięzcom konkursu poświęconego Wandzie Malczewskiej. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, województwa mazowieckiego, łódzkiego i śląskiego.

Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy uczniów szkół podstawowych o życiu Wandy Malczewskiej, umacnianie postaw społecznych i patriotycznych, poczucia odpowiedzialności i poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego oraz aktywizacja uczniów.

Młodzież biorąca udział w konkursie miała za zadanie wykazanie się znajomością dokonań życiowych Wandy Malczewskiej, która w powszechnej opinii jest wzorem patriotyzmu i zaangażowania społecznego. Dając wyraz swojej ekspresji, uczestnicy konkursu mogli zaprezentować się artystycznie w pracach literackich lub plastycznych.

Prace konkursowe zostały nadesłane ze 121 szkół, z trzech województw: mazowieckiego, łódzkiego i śląskiego. Wpłynęło łącznie 439 prac, w tym: 310 w kategorii plastycznej i 129 w kategorii literackiej; nagrodzono 18 prac, przyznano 21 wyróżnień i 5 nagród specjalnych.

Wanda Malczewska urodziła się w Radomiu 15.05.1822r., zmarła 25.09.1896r. Pochodziła z rodu Malczewskich. Jej krewnymi byli m.in. poeta Antoni oraz malarz Jacek Malczewski. Zasłynęła z pobożnego i uczciwego życia, wrażliwości społecznej, a przede wszystkim miłości do Boga i Ojczyzny. Charakteryzował ją bezgraniczny patriotyzm. Wśród włościan pełniła posługę charytatywną, edukacyjną, samarytańską i religijno-patriotyczną. Była prekursorką świeckich katechetów. Na różne sposoby wspierała uczestników Powstania Styczniowego – dostarczała broń, pożywienie, środki medyczne, pielęgnowała rannych i chorych. W żołnierzach umacniała wiarę w Boga oraz ducha męstwa. Wzywała do poszanowania ludzkiej godności, także w stosunku do wrogów. Nosiła w sobie potrzebę moralnego odrodzenia narodu polskiego. Została uznana wizjonerką i mistyczką. W 2006 r. Kościół Rzymsko-Katolicki ogłosił Wandę Malczewską Służebnicą Bożą. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.

Konkurs artystyczny „Śladami Wandy Malczewskiej” odbył się pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Wojewody Mazowieckiego i Biskupa Radomskiego. Współorganizatorami Konkursu byli: Łódzki Kurator Oświaty oraz Śląski Kurator Oświaty.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}