W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prawie 170 mln z Ministerstwa Edukacji i Nauki na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności w województwie mazowieckim

04.10.2023

W czwartek, 5 października br. w Starostwie Powiatowym w Radomiu odbyło się uroczyste wręczenie symbolicznych czeków o łącznej wartości 169 951 682, 96 zł netto na utworzenie w województwie mazowieckim 15 Branżowych Centrów Umiejętności. W wydarzeniu uczestniczyli: Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki Sławomir Adamiec, Posłowie na Sejm RP Agnieszka Górska i Marek Suski, Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, Mazowiecka Kurator Oświaty Aurelia Michałowska oraz Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.

Radom. Prawie 170 mln z Ministerstwa Edukacji i Nauki na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności w województwie mazowieckim

Z udziałem przedstawicieli samorządu terytorialnego z Mazowsza oraz prezesów spółek i organizacji naukowych, dyrektorów szkół i instytucji państwowych, a także innych przedstawicieli podmiotów zaangażowanych w utworzenie i funkcjonowanie Branżowych Centrów Umiejętności, w Radomiu przekazano symboliczne czeki, a w ślad za tym, wsparcie finansowe z Ministerstwa Edukacji i Nauki, na utworzenie 15 nowych centrów doskonałości zawodowej na Mazowszu.

Środki finansowe przyznane przez MEiN trafią do organów prowadzących szkoły na kształcenie młodzieży w szkołach ponadpodstawowych w wielu najbardziej oczekiwanych dziedzinach zawodowych, jak: automatyka przemysłowa, architektura krajobrazu, dekarstwo, blacharstwo i ciesielstwo, diagnostyka i naprawa pojazdów, eksploatacja portów i terminali lotniczych, elektryka, interoperacyjność systemów kolejowych, kosmetyka i podologia, logistyka, prace wykończeniowe, protetyka słuchu, przemysł petrochemiczny, przetwórstwo mięsa, rolnictwo oraz ślusarstwo, mechanika i obróbka skrawaniem.

Branżowe Centra Umiejętności na Mazowszu utworzą:

- Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Pruszkowie

- Technikum w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 w Grodzisku Mazowieckim

- Policealna Szkoła Audiologii Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu Kajetanach, pod Warszawą

- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach

- Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku

- Technikum wchodzące w skład Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu

- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Radomiu

- Niepubliczne Technikum „ZDZ” im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach

- Centrum Kształcenia Zawodowego w Siedlcach

- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Reymonta w Sokołowie Podlaskim

- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Aleksandra Świętochowskiego w Gołotczyźnie

- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu

- Policealna Szkoła Medyczna „Szkoły Beaty Mydłowskiej” w Warszawie

- Technikum w Zespole Szkół nr 2 im. Ludwika Skowyry w Przysusze

Branżowe Centra Umiejętności, to nowa jakoś w kształceniu zawodowym w Polsce. To najnowsza inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki polegająca na integracji nauki z biznesem, co ma przyczynić się do przygotowania i rozwoju kadr w 120 dziedzinach gospodarki. W całym kraju powstanie 120 Branżowych Centrów Umiejętności, a ich rolą będzie przygotowanie kadr na potrzeby poszczególnych dziedzin gospodarki.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}