W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Radom: spotkanie z przedstawicielami samorządów oraz wizyta w regionie

04.04.2024

Dialog samorządu z rządem, lokalne potrzeby oraz bezpieczeństwo mieszkańców regionu to niektóre tematy poruszone podczas kolejnego spotkania Wojewody Mazowieckiego z przedstawicielami samorządów z województwa. Tym razem Wojewoda rozmawiał z jednostkami samorządu terytorialnego z regionu radomskiego. Wydarzenie miało miejsce w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.

Radom: spotkanie z przedstawicielami samorządów oraz wizyta w regionie

– Dzisiejszym spotkaniem podkreślam zmianę podejścia i nowe otwarcie do współpracy pomiędzy rządem, wojewodą, a samorządami na poziomie regionalnym i lokalnym. Jesteśmy po kryzysie pandemicznym, w czasie kryzysu energetycznego, wojny za naszą wschodnią granicą. To nie jest czas na to, żeby się kłócić, ale współpracować. Tematy dzisiejszego spotkania to przede wszystkim przygotowywana ustawa o ochronie ludności, o obronie cywilnej, zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy, bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, zmiany w programach rządowych m.in. w programie Maluch, a także polityka społeczna i polityka senioralna. To są wszystkie elementy i wszystkie kluczowe sprawy, które powinny być rozwiązywane w dialogu między samorządem a wojewodą, jako przedstawicielem rządu w regionie – powiedział Wojewoda Mazowiecki podczas konferencji prasowej.

Konferencja prasowa

Spotkanie z samorządowcami i pracownikami MUW w Radomiu

Spotkanie z samorządami było okazją do zaprezentowania możliwości wsparcia ze środków krajowych, a także współfinansowanych przez Unię Europejską Krajowego Planu Odbudowy czy programu Maluch. Rozmowy dotyczyły opracowywanych przez Rząd RP założeń ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej oraz nowelizacji ustawy o pomocy uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy. Podczas spotkania poruszono też kwestie dotyczące m.in.: polityki społecznej, poprawy jakości życia seniorów, zapewnienia bezpieczeństwa wydarzeń masowych, czy problemu nielegalnych składowisk odpadów.

Spotkanie z samorządowcami

W spotkaniu z Wojewodą udział wzięli m.in.: Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski, Prezydent Radomia Radosław Witkowski, Zastepca Prezydenta Radomia Marta Michalska-Wilk, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Rafał Molga, a także burmistrzowie i wójtowie z okolicznych gmin.

Wojewoda spotkał się także z pracownikami Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.

Szlakiem szydłowieckich inwestycji

Podczas wizyty w regionie radomskim Wojewoda Mazowiecki odwiedził również Szydłowiec, aby wspólnie z Burmistrzem Szydłowca Arturem Ludewem zobaczyć efekty inwestycji dofinansowanych przez Unię Europejską. Jednym z takich miejsc było Kino „Górnik”, które utworzono w wyremontowanym budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzięki temu zarówno najmłodsi, jak i dorośli mieszkańcy gminy mogą korzystać z seansów bajek, filmów i oferty wydarzeń kulturalnych.

Odwiedziny w Szydłowcu były również okazją do zobaczenia efektów zagospodarowania terenu zalewu, który stał się chętnie odwiedzanym miejscem odpoczynku i rekreacji. W ramach rewitalizacji tego terenu został utworzony Deptak nad Korzeniówką, który połączył zabytkową część miasta – Rynek Wielki, z częścią rekreacyjną – szydłowieckim zalewem. W ramach inwestycji rzeka Korzeniówka została udrożniona i umocniono jej brzegi, zbudowano ciąg pieszy od ul. Sportowej do Rynku Wielkiego oraz zamontowano oświetlenie i nasadzono drzewa i krzewy.

Szlakiem szydłowieckich inwestycji

Zwiedzanie Dziennego Domu „Senior +”

Drugą inwestycją, którą odwiedził Wojewoda był Dzienny Dom „Senior +”, przy ul. Rwańskiej 7. Placówka została utworzona w 2015 r. w ramach modułu I Programu Wieloletniego „Senior+”. Ośrodek wsparcia otrzymał dotację w ramach modułu II Programu w latach 2016-2022. W tym roku Miasto Radom otrzyma ponad 123 tys. zł na zapewnienie funkcjonowania tego ośrodka. Placówka zapewnia wsparcie dla 30 osób powyżej 60 roku życia, w szczególności nieaktywnych zawodowo, niesamodzielnych lub samotnych, poprzez m.in. udział w zajęciach ruchowych, sportowo–rekreacyjnych i aktywizujących, kulturowo–oświatowych oraz edukacyjnych. Placówka zapewnia posiłek (obiad dwudaniowy) oraz posiłki sporządzane w ramach terapii kulinarnej.

Dom Senior+

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}