W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Region radomski: 70. rocznica śmierci por. Aleksandra Młyńskiego „Drągala”

26.08.2020

25 sierpnia w Mniszku i Kolonii Wawrzyszów na terenie gminy Wolanów odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę śmierci por. Aleksandra Młyńskiego ps. „Drągal” – Żołnierza Niezłomnego, członka tajnej organizacji wojskowej „Wolność i Niezawisłość”. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Poseł na Sejm RP Dariusz Bąk, Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu i Ewa Markowska-Bzducha, Wójt Gminy Wolanów.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Poseł na Sejm RP Dariusz Bąk, Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu

W miejscowym kościele odprawiono mszę świętą w intencji Aleksandra Młyńskiego „Drągala” i jego żołnierzy. Uroczystość była okazją do przywołania pamięci Żołnierzy Niezłomnych, którzy w walce z komunistycznym aparatem represji o wolną i niepodległą Ojczyznę, oddali swoje życie.

Symboliczny grób Aleksandra Młyńskiego znajduje się w lesie w Kolonii Wawrzyszów. Mogiła upamiętnia miejsce jego śmierci oraz dwóch podkomendnych, którzy wraz z nim zginęli w zasadzce zorganizowanej przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego PRL. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła wieniec w miejscu pamięci złożył Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu

Aleksander Młyński urodził się w 1925 roku. Był jednym z najsłynniejszych żołnierzy antykomunistycznej partyzantki działającym w regionie radomskim. Po II wojnie światowej kontynuował walkę przeciwko sowietyzacji Polski, walcząc w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość (WiN). Zginął w wyniku zdrady 25 sierpnia 1950 r. w Kolonii Wawrzyszów pod Wolanowem. Wraz z nim zginęli Zbigniew Ejnenberg ps. „Powstańczyk” i Zygmunt Chmielewski ps. „Lew”. Ich miejsce pochówku do dzisiaj jest nieznane.

Pamięć por. Aleksandra Młyńskiego „Drągala” i jego podkomendnych uczcili krewni partyzantów, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, kombatanci, rekonstruktorzy, leśnicy, samorządowcy, przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych oraz poczty sztandarowe.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}