W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Region radomski: 80. rocznica pacyfikacji ludności cywilnej w Garbatce

12.07.2022

12 lipca br. w Garbatce-Letnisko odbyły się obchody 80. rocznicy pacyfikacji ludności cywilnej przeprowadzonej przez Niemców 12 lipca 1942 roku we wsi Garbatka. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, wieniec w miejscu pamięci złożył Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.

Region radomski: 80. rocznica pacyfikacji ludności cywilnej w Garbatce

Uroczystości w ramach 80. rocznicy pacyfikacji w Garbatce rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Garbatce-Letnisko. We mszy uczestniczyli przedstawiciele administracji państwowej, samorządu, służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz miejscowa ludność. Zgromadzeni na nabożeństwie modlili się w intencji mieszkańców zamordowanych podczas pacyfikacji oraz w intencji około 800 osób, które straciły życie po wywiezieniu do Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego KL Auschwitz.

Po nabożeństwie religijnym, uczestnicy uroczystości udali się na Plac 12 lipca w Garbatce-Letnisko, gdzie przed pomnikiem, poświęconym ofiarom pacyfikacji, odbyły się oficjalne uroczystości. Z udziałem asysty honorowej żołnierzy Wojska Polskiego wciągnięto flagę państwową na maszt i odśpiewano hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie przedstawiony został zarys historyczny i tragiczny przebieg wydarzeń z 12 lipca 1942 r.

W imieniu Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła hołd ofiarom niemieckiej akcji pacyfikacyjnej w Garbatce oddał Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski. Po oficjalnych przemówieniach, delegacje złożyły wieńce.

Pacyfikację mieszkańców wsi Garbatka przeprowadzono z zaskoczenia nad ranem 12 lipca 1942 r. Dokonały jej niemieckie formacje wojskowe i policyjne. Powodem akcji pacyfikacyjnej była chęć odwetu za wzmożoną aktywność żołnierzy polskiego podziemia, którzy na tym terenie przeprowadzili wiele akcji dywersyjnych i sabotażowych na niemieckie transporty kolejowe. W czasie pacyfikacji część osób zginęła podczas próby ucieczki. Około 800 mieszkańców Garbatki wywieziono transportem kolejowym do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, z czego wojnę przeżyło niespełna 50 osób.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}