Region radomski: konferencja naukowa „Polskie lasy – skarbem pokoleń”
24.04.2023
W poniedziałek, 24 kwietnia br. w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym Lasów Państwowych w Siczkach koło Radomia przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej oraz Lasów Państwowych i środowisk naukowych spotkali się na konferencji naukowej pt. „Polskie lasy – skarbem pokoleń”. W wydarzeniu uczestniczyła Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk, Posłowie na Sejm RP Anna Kwiecień, Agnieszka Górska, Marek Suski i Dariusz Bąk oraz Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Jan Tabor i prof. dr hab. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana. W konferencji uczestniczył również Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.
Z udziałem Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy oraz przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej, a także specjalistów od leśnictwa, ekonomii i nauk społecznych, w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym Lasów Państwowych w Siczkach koło Radomia odbyła się konferencja naukowa pt. „Polskie lasy – skarbem pokoleń”. Uczestnicy spotkania dyskutowali na temat pojawiających się w Unii Europejskiej niepokojących propozycji i rozwiązań legislacyjnych, których celem jest przejęcie kontroli nad gospodarką leśną w krajach członkowskich Unii Europejskiej przez Komisję Europejską.
W wystąpieniu otwierającym konferencję, Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że polskie lasy są dla Polaków bardzo ważne, ponieważ poza swoją różnorodnością przyrodniczą i biologiczną mają również wartość sentymentalną.
- W Polsce lasy traktujemy, jako dobro narodowe. Coś naszego i nie chcemy, aby ktoś nam tym zarządzał. Tymczasem w Parlamencie Europejskim pojawiają się takie pomysły […]. Obronimy polskie lasy! Chcemy, aby pozostały w rękach tych, którzy zarządzają nimi najlepiej. – powiedziała Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.
Poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk zwrócił uwagę na zapisy traktatowe Unii Europejskiej:
- Jeżeli dany obszar polityki nie jest wymieniony w traktacie, obowiązuje wyłącznie zasada pomocniczości. Na gruncie prawnym oznacza to, że państwa członkowskie mają wyłączne kompetencje w zakresie leśnictwa.
Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski przypomniał, że Rada Powiatu Radomskiego, jako pierwsza w kraju podjęła specjalną uchwałę w obronie polskich lasów oraz dalszego nadzoru nad nimi przez Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe”. Zaapelował także do obecnych na spotkaniu starostów z regionu radomskiego o zainicjowanie podobnych uchwał rad powiatów w swoich samorządach.
Przed rozpoczęciem konferencji uczestnicy spotkania złożyli kwiaty pod kamieniem pamiątkowym poświęconym leśnikom pomordowanym w Katyniu.
Konferencję naukową „Polskie lasy – skarbem pokoleń” zorganizowano z inicjatywy Starosty Powiatu Radomskiego Waldemara Trelki i Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzeja Matysiaka.