Region radomski: „Wstępy”, czyli jarmark koński w Skaryszewie
27.02.2023
W poniedziałek, 27 lutego br. w Skaryszewie, w powiecie radomskim, rozpoczęła się kolejna edycja „Wstępów”, czyli jarmarku końskiego. Pokaz i sprzedaż koni, prezentacja sztuki ludowej i estrada folkloru, to tradycyjne wydarzenia sięgające swoim początkiem do pierwszej połowy XVII w. W otwarciu tegorocznych „Wstępów Skaryszewskich” uczestniczył m.in. Poseł na Sejm RP Dariusz Bąk, Poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk oraz Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.
Jarmark koński w Skaryszewie to historyczne wydarzenie, organizowane co roku w pierwszy, czyli „wstępny” poniedziałek, po pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. Tradycja „Wstępów” wywodzi się od przywileju targowego, nadanego w 1633 r. przez króla Władysława IV. Od tego czasu jarmark koński w Skaryszewie odbywa się niemal nieprzerwanie.
Uczestniczący w ceremonii otwarcia „Wstępów Skaryszewskich”, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu Krzysztof Murawski, podziękował w imieniu Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła burmistrzowi i władzom samorządowym miasta za organizację jarmarku, dzięki czemu kontynuowana jest wielowiekowa tradycja i polskie obyczaje.
Największym zainteresowaniem wśród publiczności cieszył się pokaz z hodowli polskich koni zimnokrwistych, czego wyraz dał również Kierownik Krzysztof Murawski.
Zdaniem organizatorów, „Wstępy Skaryszewskie” to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kulturalno-handlowych w Polsce i Europie, łączących tradycję dawnych spotkań kupieckich z folklorem i sztuką ludową.
Tegoroczne „Wstępy” organizowane są 27-28 lutego br. w Skaryszewie. W programie znalazły się m.in.: pokaz koni hodowlanych (sportowych, zaprzęgowych i do hipoterapii oraz rolnictwa); prezentacja i sprzedaż wyrobów artystyczno-rzemieślniczych z drewna i wikliny oraz rzeźba, garncarstwo i rymarstwo, a także prezentacja kuchni regionalnej. Jak co roku wydarzenie zgromadziło wielu hodowców koni z kraju i zagranicy, a także zwolenników twórczości ludowej i artystycznej, śpiewaków, muzykantów, zespołów tanecznych i gawędziarzy.