Region radomski: XXI sztafeta z „Ogniem Niepodległości” dojechała do Lipska
07.11.2022
W poniedziałek, 7 listopada br., harcerska sztafeta rowerowa z Hufca Zgierz z Chorągwi Łódzkiej ZHP przywiozła do Lipska „Ogień Niepodległości”. Dwa dni wcześniej harcerze uczcili pamięć żołnierzy legionów polskich, poległych w 1916 roku pod Kostiuchnówką na Wołyniu w bitwie z Rosjanami. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda. W uroczystości uczestniczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. Wojewodę Mazowieckiego reprezentował pracownik Biura Wojewody Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Wydarzenie rozpoczęło się od wystrzału armatniego oddanego przed siedzibą Starosty Powiatu Lipskiego. Następnie w zorganizowanym przemarszu poczty sztandarowe, oficjalne delegacje, zaproszeni gości i mieszkańcy Lipska udali się na uroczystości do kościoła pw. Świętej Trójcy w Lipsku.
Uroczystą mszę św. odprawiono w intencji ojczyzny, legionistów Józefa Piłsudskiego oraz wszystkich żołnierzy poległych w walkach o wolność i niepodległość Polski.
„Ogień Niepodległości” z rąk druhów i harcerzy Hufca Zgierz przyjęli: Minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, Starosta Powiatu Lipskiego Sławomir Śmieciuch oraz przedstawiciele gmin z terenu powiatu lipskiego i obszaru chronionego przez Państwową Straż Pożarną, a także harcerze, przedstawiciele Policji oraz organizacji społecznych i szkół oraz inni zaproszeni goście.
Uroczystość była okazją do wręczenia okolicznościowych odznaczeń i wyróżnień za działalność społeczną i patriotyczną.
Przy „Kamieniu Pamięci” w hołdzie św. Janowi Pawłowi II wiązankę kwiatów złożył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, a w imieniu Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła pracownik Biura Wojewody Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Komendanci i dowódcy służb mundurowych zapalili znicz z „Ogniem Niepodległości”.
„Ogień Niepodległości” jest symbolem, który ma przypomnieć wszystkim Polakom o czynach bohaterów i wydarzeniach, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę wolności i suwerenności.
Do walk pod Kostiuchnówką na Wołyniu doszło w dniach 4-6 lipca 1916 r. W rocznicę tego wydarzenia w okresie II Rzeczpospolitej młodzież polska wyruszała na cmentarz do Kostiuchnówki, biegnąc na miejsce bitwy z krakowskich Oleandrów – miejsca wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Na pamiątkę tego wydarzenia od 2000 roku harcerze z Hufca Zgierz w pierwszych dniach listopada wyruszają w sztafecie rowerowej na mogiły legionistów, gdzie zapalają znicze, a następnie „Ogień Niepodległości” przywożą do kraju. 11 listopada „Ogień Niepodległości” zapłonie przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie na jednej z kolumn Grobu znajduje się tablica upamiętniająca bitwę pod Kostiuchnówką.