Regionalne Forum Ochrony Infrastruktury Krytycznej
26.11.2024
- Bezpieczeństwo jest priorytetem na poziomie rządowym i dotyczy nas wszystkich – podkreślił podczas Regionalnego Forum Ochrony Infrastruktury Krytycznej Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski. Uczestnicy konferencji rozmawiali o zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw gazu i energii elektrycznej w kontekście procedowanej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej oraz zmianach w ustawie o zarządzaniu kryzysowym.
Projekt Ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej został przyjęty przez Radę Ministrów oraz jednogłośnie przez Sejm. Senat przyjął ustawę z poprawkami i wróci ona do Sejmu. Jest to kluczowa ustawa dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców i priorytetowa kwestia dla rządu.
Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakłada przeznaczenie środków finansowych między innymi na budowę schronów i miejsc ukrycia, a także na niezwykle istotne kwestie szkoleń. Kluczowe jest także budowanie skutecznego systemu alarmowania i informowania o zagrożeniach oraz edukacja mieszkańców, jak reagować na sytuacje kryzysowe.
Bezpieczeństwo to także stabilność dostaw usług krytycznych dla przetrwania w sytuacji zagrożenia. Infrastruktura krytyczna jest niezbędna dla funkcjonowania państwa i społeczności lokalnych m.in. zaopatrzenie w energię, surowce energetyczne i paliwa, łączność, sieci teleinformatyczne, systemy finansowe, zaopatrzenia w żywność, wodę, system ochrony zdrowia, systemy transportowe i ratownicze.
W całej Polsce, również w województwie mazowieckim, rośnie produkcja oraz zużycie energii elektrycznej. Największe wzrosty odnotowuje fotowoltaika. Prognoza bilansowa krótkoterminowa, do połowy 2025 roku, nie wykazuje zagrożeń w wytworzeniu energii.
W Regionalnym Forum Ochrony Infrastruktury Krytycznej udział wzięli przedstawiciele m.in. Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, PGE Dystrybucji S.A. oraz Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.