Rozmowy o roli Unii Europejskiej z udziałem Wojewody Mazowieckiego i młodzieży
11.04.2024
Realia życia przed wejściem Polski do Unii Europejskiej oraz korzyści z członkostwa w europejskiej wspólnocie – to główne tematy, jakie Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski omówił podczas otwarcia konferencji „20 lat członkostwa w Unii Europejskiej i co dalej?”. Spotkanie z młodzieżą odbyło się w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym nr 5 w Milanówku. Wydarzenie zorganizowali: Stowarzyszenie Europa i My, przedstawiciele Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz inicjatywy „Młodzieżowe Tarapaty”.
Prawie 20 lat temu, dokładnie 1 maja 2004 roku, Polska dołączyła do Unii Europejskiej, a z efektów tej decyzji korzystamy na co dzień. Inwestycje w różnych obszarach życia społeczno-gospodarczego to najbardziej widoczne korzyści, które dla dzisiejszej młodzieży są czymś naturalnym. Jednak nie zawsze tak było, co podczas spotkania podkreślił Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, który przez prawie 20 lat zajmował się tematyką europejską. – Realia życia przed dołączeniem Polski do Unii Europejskiej były inne niż obecnie. Podróżowanie po krajach europejskich z obowiązkowym paszportem, mniejsze możliwości edukacji i pracy poza granicami to tylko niektóre przykłady – powiedział Wojewoda Mazowiecki – Do najbardziej widocznych korzyści z decyzji o dołączeniu do europejskiej wspólnoty należą fundusze na inwestycje w całym kraju. Chciałbym jednak wyraźnie podkreślić, że Unia Europejska to zdecydowanie więcej. To jeden z gwarantów ochrony praw człowieka i bezpieczeństwa każdego z nas – dodał.
Na początku przyszłego roku Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, co również podkreślono podczas spotkania, w którym udział wzięli m.in.: Daniel Prędkopowicz Prezes Stowarzyszenia Europa i My, Aleksandra Szwed Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oraz Tomasz Krupski przyszły burmistrz Grodziska Mazowieckiego.
Wśród poruszonych tematów znalazły się korzyści z obecności Polski w Unii Europejskiej, rekomendacje na przyszłość, a także kwestia wyborów do Parlamentu Europejskiego zaplanowanych na czerwiec tego roku. Konferencję zorganizowano w ramach projektu „Europejski Kongres Rad Młodzieżowych”.