W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoczęcie specjalizacji

Szkolenie specjalizacyjne jest prowadzone przez uczelnie (jednostki szkolące), które prowadzą studia na kierunku farmacja, po uzyskaniu akredytacji udzielonej przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Szkolenie specjalizacyjne możesz rozpocząć, gdy spełniasz łącznie następujące warunki:
1. złożyłeś wniosek o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego;
2. posiadasz prawo wykonywania zawodu farmaceuty;
3. zostałeś zakwalifikowany do odbycia szkolenia specjalizacyjnego w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Aby złożyć wniosek o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego:

  1. Załóż konto w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK https://smk.ezdrowie.gov.pl/login.jsp?locale=pl).
  2. Potwierdź tożsamość i uprawnienia. Wypełnij w SMK wniosek o modyfikację uprawnień.

W przypadku problemów z wypełnieniem wniosku i koniecznością uzyskania pomocy kontaktuj się z konsultantami Centrum e-Zdrowia
e-mail: smk-serwis@cez.gov.pl.
Numer telefonu, pod którym użytkownicy systemu będą mogli otrzymać pomoc w zakresie SMK to 19 239.
Tożsamość możesz potwierdzić jednym z dwóch sposobów:

  • jeśli posiadasz podpis elektroniczny lub profil zaufany (e-PUAP), weryfikacja tożsamości dokona się automatycznie,
  • jeśli nie posiadasz podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego – potwierdź swoją tożsamość w Okręgowej Izbie Aptekarskiej.

    Uprawnienia do dokonywania czynności w SMK potwierdzić może wyłącznie Okręgowa Izba Aptekarska.
  1. Skontaktuj się z Okręgową Izbą Aptekarską, która zweryfikuje uprawnienia (i ewentualnie tożsamość) oraz zatwierdzi wniosek o modyfikację uprawnień. Po dopełnieniu formalności w  Okręgowej Izbie Aptekarskiej  będziesz mógł wypełnić wniosek o rozpoczęcie specjalizacji.
  2. Wniosek o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego złóż za pomocą SMK.

    Wniosek o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego będziesz mógł złożyć za pomocą SMK po ogłoszeniu przez nas w  SMK postępowania kwalifikacyjnego, w jednym z terminów:
  • od 15 listopada do 15 grudnia (na postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzane w terminie od 16 grudnia do 15 stycznia)

albo

  • od 30 kwietnia do 31 maja (na postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzane w terminie od 1 czerwca do 30 czerwca).

Do wniosku dołącz:

  1. odwzorowanie cyfrowe dyplomu ukończenia studiów wyższych;
  2. odwzorowanie cyfrowe dokumentu potwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk medycznych;
  3. odwzorowanie cyfrowe dokumentu potwierdzającego okres zatrudnienia w zawodzie (wymaganymi dokumentami są świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy oraz zaświadczenie z aktualnego miejsca pracy);
  4. oświadczenie dotyczące rodzaju publikacji. Oświadczenie składasz pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Oświadczenie jest musi zawierać klauzulę następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Postępowanie kwalifikacyjne

Przeprowadzamy postępowanie kwalifikacyjne, które obejmuje:

  • ocenę formalną wniosku o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego,
  • postępowanie konkursowe.

Postępowanie konkursowe
Postępowanie konkursowe przeprowadzamy, jeżeli liczba kandydatów do odbycia szkolenia specjalizacyjnego jest większa niż liczba miejsc szkoleniowych.

W postępowaniu konkursowym przyznajemy punkty za:

  1. staż pracy w zawodzie farmaceuty, w pełnym wymiarze czasu pracy – 1 punkt za każdy rok pracy;
  2. posiadanie stopnia doktora – 10 punktów;
  3. posiadanie stopnia doktora habilitowanego - 12 punktów;
  4. posiadanie tytułu profesora - 14 punktów;
  5. opublikowanie - zakresu farmacji -  jako autor lub współautor:
    a) książki naukowej – 3 punkty,
    b) artykułu naukowego oryginalnego – 1 punkt,
    c) artykułu o charakterze poglądowym, rozdziału w książce naukowej lub popularnonaukowej – 1 punkt,
    d) artykułu popularnonaukowego, programu multimedialnego lub komunikatu z badań naukowych – 1 punkt,
    e) publikacji w czasopiśmie naukowym zamieszczonym w wykazie czasopism naukowych sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce lub w wykazach czasopism naukowych sporządzonych na podstawie poprzednio obowiązujacych przepisów – 1 punkt.

W przypadku gdy co najmniej dwóch kandydatów ubiegających się o miejsce szkoleniowe w tej samej dziedzinie ma identyczny wynik w postępowaniu konkursowym, uwzględniamy wynik studiów na dyplomie ukończenia studiów wyższych.
W przypadku gdy co najmniej dwóch kandydatów ubiegających się o miejsce szkoleniowe w tej samej dziedzinie ma identyczny wynik studiów na dyplomie ukończenia studiów wyższych, uwzględniamy  średnią ocen uzyskaną w okresie studiów liczoną do dwóch znaków po przecinku, ze wskazaniem skali ocen, jaka obowiązywała na uczelni. W przypadku konieczności uwzględniania średniej ocen zostaniesz  wezwany, za pomocą SMK, do niezwłocznego dostarczenia dokumentu albo jego odwzorowania cyfrowego, poświadczającego średnią ocen uzyskaną w okresie studiów liczoną do dwóch znaków po przecinku.

Kwalifikacja do rozpoczęcia specjalizacji

Do odbywania szkolenia specjalizacyjnego zakwalifikujemy farmaceutów w liczbie odpowiadającej liczbie wolnych miejsc przyznanych na dane postępowanie kwalifikacyjne w kolejności od najwyższego wyniku uzyskanego w postępowaniu konkursowym a następuje wydamy – za pomocą SMK – skierowanie do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w jednostce szkolącej.
O wyniku postępowania kwalifikacyjnego zostaniesz zawiadomiony za pomocą SMK.
Po zaakceptowaniu skierowania przez jednostkę szkolącą zostanie utworzona w SMK elektroniczna  karta przebiegu szkolenia specjalizacyjnego (EKS) z  określoną planowaną datą rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego.
Szkolenie specjalizacyjne musisz rozpocząć w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od daty określonej w EKS jako planowana data rozpoczęcia szkolenia a kierownik specjalizacji potwierdzi w EKS faktyczną datę rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego.

Kontakt

Mazowiecki Urząd Wojewódzki
Wydział Zdrowia, Oddział Doskonalenia Kadr Medycznych
pl. Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa
tel. 22 695 69 94

 

Materiały

1. Klauzula informacyjna dla kadr medycznych uczestniczących w procesie szkolenia specjalizacyjnego - wersja 3 - maj 2024
1​_Klauzula​_informacyjna​_dla​_kadr​_medycznych​_uczestniczących​_w​_procesie​_szkolenia​_specjalizacyjnego​_-​_wersja​_3​_-​_maj​_2024.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}