W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na terenie województwa mazowieckiego

03.06.2022

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii prowadzi działania mające na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Działania inspekcji skupiają się m.in. na ograniczeniu przenoszenia choroby przez dziki. W związku z tym, Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na terenie województwa mazowieckiego do 15 grudnia 2022 roku.

Zakaz przewozu towarów niebezpiecznych i ruchu pojazdów nienormatywnych
w Warszawie - rozporządzenie porządkowe Wojewody Mazowieckiego

W związku z krajowymi restrykcjami związanymi ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń, przeprowadzenie odstrzału sanitarnego dzików na terenie województwa mazowieckiego odbędzie się do 15 grudnia 2022 roku, w następujących powiatach: białobrzeskim, ciechanowskim, garwolińskim, gostynińskim, grodziskim, grójeckim, kozienickim, legionowskim, lipskim, łosickim makowskim, mińskim, mławskim, nowodworskim, ostrołęckim, ostrowskim, otwockim, piaseczyńskim, płockim, płońskim, pruszkowskim, przasnyskim, przysuskim, pułtuskim, radomskim, siedleckim, sierpeckim, sochaczewskim, sokołowskim, szydłowieckim, warszawskim zachodnim, węgrowskim, wołomińskim, wyszkowskim, zwoleńskim, żuromińskim, żyrardowskim.

Afrykański pomór świń jest szybko szerzącą się, zakaźną chorobą wirusową, na którą podatne są wyłącznie świnie oraz dziki. Chorobę charakteryzują objawy w postaci wysokiej gorączki zwierząt, znacznego powiększenia śledziony, dużego stopnia wybroczynowości oraz sięgającej 80-100 proc. śmiertelności.

Wystąpienie przypadków tej choroby jest przyczyną poważnych strat ekonomicznych związanych z padnięciami zwierząt, wypłatą odszkodowań, kosztami jej zwalczania, a przede wszystkim wstrzymaniem obrotu i eksportu świń oraz produktów pochodzących od świń oraz dzików.

5 podstawowych zasad, która pomogą uchronić Twoje stado przed ASF:

  1. Skutecznie zabezpiecz swoje gospodarstwo – budynki, w których utrzymywane są świnie, przetrzymywana jest pasza i ściółka muszą być ogrodzone.
  2. Ustal plan zabezpieczenia biologicznego swojego gospodarstwa uwzględniający:
  1. drogi komunikacyjne w gospodarstwie,
  2. procedury czyszczenia i dezynfekcji obiektów, środków transportu, wyposażenia oraz higieny personelu,
  3. kwarantannę dla nowo wprowadzonych świń min. 15 dni.
  1. Pamiętaj o zabezpieczaniu i odpowiednim utrzymaniu mat/niecek dezynfekcyjnych na terenie swojego gospodarstwa.
  2. Przestrzegaj zakazu wstępu na teren swojego gospodarstwa nieupoważnionych osób i środków transportu.
  3. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania podczas wizyt:
  1. podmiotów dostarczających paszę,
  2. podmiotów dostarczających ściółkę,
  3. podmiotów odbierających padlinę,
  4. osób zatrudnionych w gospodarstwie,
  5. osób z zewnątrz wykonujących usługi napraw, remontów, wizyt lekarskich itd.

Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii znajdują się szczegółowe informacje, jak należy zachować się w przypadku znalezienia padłego dzika https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/postepowanie-w-przypadku-znalezienia-padlego-dzika

Afrykański pomór świń (ASF) jest bardzo groźną chorobą zakaźną świń i dzików, powodującą ogromne straty gospodarcze. W województwie mazowieckim w sezonie 2018/2019 zinwentaryzowano 4.300 dzików. W sezonie 2019/2020 zinwentaryzowano 3963 dzików,
w sezonie 2020/2021 zinwentaryzowano 3700 dzików, a sezonie łowieckim 2021/2022 zinwentaryzowano 3508 dzików. Zatem można założyć, że cel jakim jest obniżenie populacji dzika na terytorium województwa mazowieckiego – został osiągnięty. Co niestety nie odnajduje swojego odzwierciedlenia w zahamowaniu rozprzestrzenia się afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie województwa mazowieckiego jak i całego kraju. Przyczyną może być zaniżona wielkość populacji, a za tym idący zmniejszony planowy odstrzał dzików. Ponadto, realizacja rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego z 2021/2022 roku ws. odstrzału sanitarnego dzików na terenie województwa mazowieckiego wyniosła 47 proc. W związku
z niezrealizowaniem zakładanej ilości dzików przeznaczonej do odstrzału sanitarnego zostały podjęte dalsze działania zmierzające do zwalczenia tej choroby.

Materiały

Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego ws. odstrzału sanitarnego dzików na terenie województwa mazowieckiego
Rozporządzenie​_Wojewody​_Mazowieckiego​_ws​_odstrzału​_sanitarnego​_dzików.pdf 0.75MB
{"register":{"columns":[]}}