„Ścięcie Śmierci” – ludowe obrzędy kończące karnawał w Jedlińsku
26.02.2020
W Jedlińsku odbyły się tradycyjne obrzędy ludowe zwane „Ścięciem Śmierci”. W wydarzeniu uczestniczył Krzysztof Murawski Kierownik Delegatury MUW w Radomiu.
25 lutego br. w Jedlińsku odbyła się coroczna uroczystość folklorystyczna „Ścięcie Śmierci”. Wydarzenie organizowane jest od połowy XIX wieku przez społeczność miasteczka. Każdego roku widowisko odbywa się we wtorek poprzedzający „środę popielcową”. Charakter i przebieg uroczystości jest niepowtarzalny i związany jest z „zapustami” kończącymi okres karnawału.
Widowisko oparte jest na dobrowolnej grze aktorskiej nieformalnej grupy osób, chcących zachować lokalną tożsamość i dziedzictwo kulturowe przodków. Starym zwyczajem w przedstawieniu ulicznym biorą udział tylko mężczyźni odtwarzający ludową historię. Z pokolenia na pokolenie w wydarzeniu tłumnie uczestniczą mieszkańcy i goście odwiedzający Jedlińsk.
Tematyka widowiska przedstawia realne i fikcyjne postacie, jedną z nich jest „śmierci”, która utraciwszy czujność w wyniku karnawałowej hulanki została pojmana przez ludność. Oskarżona i osądzona za swoje czyny została skazana, a następnie ścięta przez kata. Jednak to nie kończy całej historii.
Jarmark sztuki ludowej, występ kapeli i zespołów muzycznych, to tylko niektóre z imprez towarzyszących, przygotowanych przez organizatorów.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wojewoda Mazowiecki. Organizatorem uroczystości było Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku.