Specjaliści pneumonologii uhonorowani
12.12.2024
Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi – takie medale otrzymało ośmiu specjalistów pneumonologii. To wyróżnienie i docenienie ich zaangażowania w leczenie pacjentów z przewlekłymi chorobami płuc. Odznaczenia wręczył Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski podczas gali na Zamku Królewskim.
- Warto docenić, jak wielki postęp poczyniła medycyna w Polsce. Możemy z dumą patrzeć na to, jak rozwój technologii, nowoczesne metody leczenia i edukacja zdrowotna przyczyniły się do poprawy jakości życia oraz skuteczności terapii, które ratują zdrowie i życie pacjentów (…). Minione lata były czasem szczególnych wyzwań. Stąd tym większa potrzeba działania i współpracy w obszarze zdrowia płuc, aby sprostać wymaganiom współczesnej medycyny i chronić nas wszystkich przed chorobami układu oddechowego. Jestem zaszczycony, że dzisiaj mogę wręczyć odznaczenia państwowe za zasługi w tak ważnej dziedzinie – powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.
Uroczystość połączona była z jubileuszem Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc – jednego z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Już 90 lat pełni ono rolę szkoleniową i naukową dla lekarzy z dziedziny ftyzjopneumonologii. O tym, jak ważna jest jego rola świadczą liczby. Według danych GUS w 2023 roku aż 6,7 proc. zgonów w naszym kraju stanowiły te spowodowane chorobami układu oddechowego. Niestety, choroby płuc są rosnącym problemem nie tylko w Polsce ale i na całym świecie, dlatego potrzeba coraz więcej zaangażowanych lekarzy specjalistów. Historię i osiągnięcia Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc przedstawiła dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Prezes Zarządu Głównego PTChP.
Uroczystym momentem było wręczenie odznaczeń państwowych przez Wojewodę Mazowieckiego zasłużonym dla rozwoju polskiej pneumonologii.
Odznaczeni zostali:
Złotym Krzyżem Zasługi
Paweł Stanisław Śliwiński od 2015 r. Kierownik Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. W 1986 r. pod kierunkiem prof. Jana Zielińskiego utworzył pierwszą Poradnię Domowego Leczenia Tlenem i współtworzył sieć poradni. Zorganizował wiele szkoleń, sympozjów i konferencji naukowych dla lekarzy w dziedzinie patofizjologii oddychania, chorób śródmiąższowych płuc, astmy i raka płuca. Jest autorem 200 publikacji.
Srebrnym Krzyżem Zasługi
Lucyna Maria Mastalerz jest profesorem zwyczajnym w Klinice Pulmonologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Specjalista chorób wewnętrznych, alergologii, chorób płuc i immunologii klinicznej. Pani Lucyna Maria Mastalerz jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chorób płuc od 2019 r. oraz wieloletnim wykładowcą Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców przy UJCM. Koordynowała część kliniczną w międzynarodowym projekcie „Przewlekła infekcja wirusowa w astmie: udział układu immunologicznego i lipidowej ścieżki sygnałów”.
Brązowym Krzyżem Zasługi
Monika Franczuk od 1995 r. pracuje w Zakładzie Fizjopatologii Oddychania Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Od 2008 r. jest członkiem Rady Naukowej Instytutu. Działa społecznie w Grupie Raka Płuca i angażuje się w rozwój Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, pełni rolę przewodniczącej sesji naukowych i wykładowcy.
Henryk Andrzej Mazurek jest profesorem zwyczajnym w Klinice Pneumonologii i Mukowiscydozy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc Oddziału Terenowego w Rabce-Zdroju. Specjalista pediatrii, chorób płuc, alergologii i chorób płuc dzieci. Jest autorem wielu rozdziałów do książek medycznych i ponad 100 publikacji.
Piotr Seweryn Gutkowski jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc oraz Zarządu Oddziału Mazowieckiego PTChP. Od 2013 r. przewodniczy grupie roboczej do spraw Współpracy Naukowej z Ukrainą, która zajmuje się organizowaniem staży naukowych dla młodych lekarzy ukraińskich w ośrodkach pulmonologicznych w Polsce. Jest autorem publikacji na temat surfaktantu płucnego i klinicznej fizjologii oddychania u dzieci.
Aleksander Jerzy Kania to specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc. Jest adiunktem Kliniki Pulmonologii Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 2018 r. sprawuje funkcję przewodniczącego Sekcji Intensywnej Terapii Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. W 2024 r. został wybrany na prezesa Zarządu Głównego PTChP.
Joanna Agnieszka Chorostowska-Wynimko od 2005 r. jest kierownikiem Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Brała udział w 10 projektach badawczych finansowanych ze środków Komitetu Badań Naukowych, Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Agencji Badań Medycznych.
Ewa Augustynowicz-Kopeć jest kierownikiem Zakładu Mikrobiologii i Krajowego Referencyjnego Laboratorium Prątka. Jej zaangażowanie w utrzymanie wysokiego poziomu merytorycznego wchodzących w skład Krajowego Referencyjnego Laboratorium Prątka jednostek laboratoryjnych przekłada się na poprawę diagnostyki gruźlicy na terenie całego kraju. Profesor Ewa Augustynowicz-Kopeć prowadzi prace mikrobiologiczne, epidemiologiczne i molekularne. Wzięła udział w wielu projektach badawczych Unii Europejskiej. Współpracowała ze Światową Organizacją Zdrowia.
W wydarzeniu udział wzięli również Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia dr Marek Kos, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Łukasz Krasoń, Senator RP dr Agnieszka Gorgoń-Komor oraz posłanka Henryka Krzywonos – Strycharska.
Polskie Towarzystwo Chorób Płuc jest członkiem European Respiratory Society (ERS). Łączy specjalistów zajmujących się chorobami układu oddechowego ze wszystkich środowisk i oferuje możliwości finansowania, uczenia się, rozwoju kariery, zaangażowania w kształtowanie polityki zdrowia publicznego.