Spotkanie dotyczące psychiatrii dziecięcej w województwie mazowieckim
17.02.2022
Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki oraz Tomasz Sławatyniec, Dyrektor Wydziału Zdrowia wzięli udział w wideokonferencji poświęconej systemowi ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w województwie mazowieckim. Spotkanie miało na celu zintegrowanie środowiska psychiatrii dziecięcej oraz omówienie funkcjonowania systemu składającego się z trzech poziomów referencyjnych. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr Lidii Popek.
- Serdecznie dziękuję Pani Konsultant za inicjatywę spotkania, a wszystkim Państwu za zaangażowanie w dbanie o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. To bardzo ważne, aby dzieci i młodzież potrzebująca specjalistycznej pomocy uzyskała ją jak najszybciej i na najwyższym poziomie - powiedział podczas spotkania Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
Celem spotkania była wymiana obserwacji z wdrażania i realizacji założeń reformy w systemie ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, która zakłada rozłożenie opieki psychiatrycznej i psychologicznej dzieci i młodzieży na ośrodki o trzech stopniach referencyjności[1]. Podczas spotkania wskazano, jakie są wyzwania związane z realizacją reformy i codzienną pracą specjalistów w podmiotach oraz jakie należałoby wprowadzić rozwiązania ułatwiające integrację środowiska.
Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży poinformowała, że wskaźnik realizacji podmiotów I poziomu referencyjności jest bardzo dobry. Reforma skróciła drogę pacjentów do uzyskania porady i dzięki temu wiele potrzebujących dzieci i młodzieży uzyskała pomoc. Dr Lidia Popek zwróciła także uwagę na potrzebę rozwoju ośrodków II poziomu referencyjności.
W spotkaniu udział wzięli m.in.: przedstawiciele szpitali psychiatrycznych, pediatrycznych oraz posiadających oddziały dziecięce, a także przedstawiciele Podstawowej Opieki Zdrowotnej, w strukturze których działają poradnie psychiatrii dziecięcej, psychologii i psychoterapii, a także Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, Tomasz Sławatyniec, Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Zbigniew Terek, Zastępca Dyrektora MOW NFZ ds. medycznych Katarzyna Słodka, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego MZ Dorota Olczyk.
Program wsparcia psychiatrii dziecięcej
W ramach realizacji działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem negatywnych skutków pandemii koronawirusa, w zakresie wystąpienia zaburzeń i chorób psychicznych wśród dzieci i młodzieży, Ministerstwo Zdrowia przygotowało program ochrony zdrowia, którego celem jest wsparcia psychiatrii dziecięcej, w tym osób z zakażeniem lub podejrzeniem zakażenia Covid-19, jak również dzieciom i młodzieży doświadczającym pogorszenia stanu zdrowia psychicznego w związku z epidemią i wprowadzonymi obostrzeniami oraz zmianami społecznymi. W 2021 r. Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło nabór wniosków na realizacje inwestycji na całodobowych oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży.
[1] Nowy model systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży składa się z trzech poziomów referencyjnych:
- III poziom referencyjny – Ośrodek Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej: izba przyjęć/oddział całodobowy (planowe przyjęcia oraz przyjęcia w sytuacji zagrożenia życia),
- II poziom referencyjny – Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży: psychiatra dzieci i młodzieży/ oddział dzienny,
- I poziom referencyjny – Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży: psycholog, psychoterapeuci, terapeuta środowiskowy.
Obecnie w województwie mazowieckim funkcjonują 84 podmioty na I poziomie referencyjności. Już ponad 23,5 tys. pacjentów skorzystało z ośrodków na I poziomie.