Spotkanie Wicewojewodów z przedstawicielami służb
09.05.2023
Monitoring wód, raportowanie, kontrole podmiotów wprowadzających ścieki do wód powierzchniowych to tylko niektóre z działań, które zostały omówione podczas posiedzenia Wicewojewodów Mazowieckich Sylwestera Dąbrowskiego oraz Artura Standowicza z przedstawicielami służb zespolonych. Podczas spotkania zostały przedstawione działania prewencyjne na wypadek wystąpienia w województwie mazowieckim w sezonie letnim, Prymnesium parvum „złotej algi” w zbiornikach i ciekach wodnych. Wydarzenie odbyło się w 9 maja br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.
Spotkanie rozpoczął Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Wasielewski. Przywitał wszystkich zebranych uczestników posiedzenia.
Głos zabrali Wicewojewodowie: Sylwester Dąbrowski i Artur Standowicz. Podkreślili, że najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców, a działania prewencyjne mają na celu przede wszystkim zminimalizowanie skutków, jakie mogą się pojawić w przypadku wystąpienia „złotej algi” w zbiornikach i ciekach wodnych.
Następnie przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie ocenili potencjalne zagrożenie i warunki wystąpienia „złotej algi”. Zaprezentowali również plan działań WIOŚ m.in. monitoring wód, raportowanie, kontrole podmiotów wprowadzających ścieki do wód powierzchniowych.
Reprezentanci Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie omówili przygotowanie do realizacji działań podczas potencjalnego zakwitu „złotej algi” m.in. wyznaczenie miejsc, w których będzie możliwe zatrzymanie martwych ryb przemieszczających się z biegiem rzeki, zabezpieczenie sił, środków i sprzętu do ich usuwania, transportu i unieszkodliwiania.
Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zaprezentowali sposób postępowania podczas wystąpienia „złotej algi” m.in. monitoring wód, plan działań i raportowania.
Reprezentant Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie omówił nadzór nad bezpieczeństwem wody przeznaczonej do picia dla ludności, pozyskiwanej z ujęć powierzchniowych.
Sposób postępowania podczas potencjalnego wystąpienia „złotej algi”, przede wszystkim monitoring wód i ochronę ujęć wodnych, zaprezentowali Prezesi Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawa S.A. oraz „Wodociągi Płockie” Sp. z o.o.
Ponadto przez pozostałych uczestników spotkania został omówiony zakres działań do podjęcia przez służby, inspekcje i straże w przypadku potencjalnego wystąpienia „złotej algi” w rzekach i zbiornikach wodnych w województwie mazowieckim.
Na zakończenie posiedzenia odbyła się dyskusja oraz podsumowanie omówionego planu działań.