Spotkanie z samorządami w sprawie naborów do programów z Funduszu Solidarnościowego
04.11.2022
W związku z trwającym naborem wniosków do Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 oraz „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, 4 listopada 2022 r. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się wideokonferencja dla jednostek samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego. Organizatorem wideokonferencji był Wydział do Spraw Osób Niepełnosprawnych MUW. W wydarzeniu wzięli udział: Dyrektor Wydziału do Spraw Osób Niepełnosprawnych Marzena Tazbir - Kowalczyk oraz pracownicy wydziału.
Podczas spotkania zostały przedstawione szczegóły obu Programów, w tym zasady i warunki naboru wniosków na środki finansowe z Funduszu Solidarnościowego na ich realizację. Zwrócono szczególną uwagę na sposób wypełniania dokumentów wymaganych przy aplikowaniu do przedmiotowych Programów oraz terminowość ich składania [gmina/powiat może złożyć wniosek na środki finansowe z Programu do właściwego Wojewody do 10 listopada 2022 r. (decyduje data wpływu)].
Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 dedykowany jest członkom rodzin lub opiekunom, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej pomocy w sprawowaniu bezpośredniej, codziennej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osobami z orzeczeniami równoważnymi, poprzez czasowe odciążenie ich od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki, zapewnienie czasu na odpoczynek i regenerację. W związku z powyższym gmina/powiat może otrzymać wsparcie finansowe na świadczenie usługi opieki wytchnieniowej, zarówno w ramach pobytu dziennego, jak i pobytu całodobowego.
Natomiast Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” − edycja 2023 adresowany jest do osób z niepełnosprawnościami ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz do dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności (łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji). Asysta przy wizycie w urzędzie, u lekarza czy wyjściu do znajomych, pomoc w wykonywaniu codziennych czynności osobom, które nie radzą sobie z nimi same, jest niezwykle ważna i potrzebna. Wsparcie ze strony asystenta wpływa pozytywnie na funkcjonowanie osób niepełnosprawnych i w znaczący sposób poprawia jakość ich życia, czyniąc je bardziej niezależnym.