W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Studenci z Mazowsza rozpoczynają rok akademicki

03.10.2024

Województwo mazowieckie jest jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce. Oprócz Warszawy, studiować można m.in. w Siedlcach, Radomiu czy Płocku. Z początkiem października uczelnie wyższe rozpoczynają nowy rok akademicki tradycyjną inauguracją. W uroczystości zorganizowanej przez władze Uniwersytetu w Siedlcach uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik. Natomiast w rozpoczęciu roku na Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie udział wziął Wicewojewoda Patryk Fajdek.

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie w Siedlcach. Na zdjęciu Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik i Jego Magnificencja Rektor UWS prof. dr hab. Mirosław Minkina.

Uniwersytet w Siedlcach

Inauguracja roku akademickiego odbyła się 1 października w gmachu Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce.  Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Jego Magnificencja Rektor UWS prof. dr hab. Mirosław Minkina. Następnie odbyła się immatrykulacja studentów i doktorantów, czyli przyjęcia w poczet studentów uczelni. W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia i wyróżnienia oraz odśpiewano polski średniowieczny hymn Gaude Mater Polonia. Był też czas na przemówienia okolicznościowe. List w imieniu Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego odczytał Wicewojewoda Robert Sitnik. Wykład inauguracyjny pt. „Przymierze ze sztuką. Miejsce sztuki w życiu współczesnego człowieka” wygłosił dr hab. Tomasz Nowak, prof. uczelni, Dziekan Wydziału Sztuki. 

O Uniwersytecie w Siedlcach

Uniwersytet w Siedlcach to uczelnia publiczna powołana w 1969 roku. Uczelnia jest ważnym ośrodkiem naukowym, artystycznym i kulturotwórczym.

Uniwersytet prowadzi studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie w formie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Dostępnych jest 6 kierunków w języku angielskim. Studenci mogą uczyć się na niemal 40 kierunkach studiów na pięciu Wydziałach: Wydziale Nauk Rolniczych, Wydziale Nauk Humanistycznych, Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, Wydziale Nauk Społecznych oraz Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. W ofercie są również studia podyplomowe. 
 

Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie

Inauguracja roku akademickiego odbyła się 2 października w gmachu Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. Zgromadzonych gości powitała Jej Magnificencja Rektor Uczelni dr Justyna Żylińska, po czym wygłosiła przemówienie okolicznościowe. Kolejnym punktem wydarzenia był akt przyjęcia w poczet studentów, czyli immatrykulacja studentów pierwszego roku. Wykład inauguracyjny wygłosił Wicepremier, Minister Cyfryzacji dr Krzysztof Gawkowski, który mówił o „Bezpieczeństwie państwa z perspektywy sztucznej inteligencji”. W wydarzeniu udział wziął Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.

O Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie

Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej jest niepubliczną placówką szkolnictwa wyższego działającą od 1992 r. – najpierw jako Wyższa Szkoła Zarządzania i Marketingu (do 2004 r.), następnie do 2014 r. jako Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie.

UTH rozwija ofertę dydaktyczną na poziomach licencjackim, inżynierskim, magisterskim i podyplomowym na kierunkach technicznych i społecznych. Posiada wydziały: Zarządzania i Logistyki, Inżynieryjny oraz Zamiejscowy w Płońsku. Studia w UTH ukończyło ponad 32 tysiące absolwentów. 
 

Źródło zdjęć: Uniwersytet w Siedlcach, Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej 

Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego

Druga po uzyskaniu przez Uczelnię statusu pełnoprawnego Uniwersytetu inauguracja roku akademickiego odbyła się 3 października. W uroczystości udział wzięli m.in.: Dariusz Wieczorek, Minister Nauki, Paulina Piechna-Więckiewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Patryk Fajdek, Wicewojewoda Mazowiecki, który podczas uroczystości wręczył pracownikom Uniwersytetu Medale Srebrne za Długoletnią Służbę i Medale Brązowe za Długoletnią Służbę. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych oraz miejskich. 

Ważnym punktem wydarzenia była immatrykulacja przedstawicieli studentów rozpoczynających naukę w Uniwersytecie Radomskim. Uroczyste ślubowanie złożyli również przedstawiciele studentów zagranicznych rozpoczynających studia na naszej Uczelni.

W czasie uroczystości Dariusz Wieczorek, Minister Nauki oraz Paulina Piechna-Więckiewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej wręczyli Medale Komisji Edukacji Narodowej.

Wykład inauguracyjny pt. „Z galerii na ulicę. Mural jako nowoczesna forma prezentacji sztuki w przestrzeni publicznej” wygłosił profesor Łukasz Rudecki z Wydziału Sztuki.

O Uniwersytecie Radomskim

Korzenie Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego sięgają utworzonej w Radomiu w 1950 roku Szkoły Inżynierskiej NOT i Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej. W 1996 roku nazwa Uczelni uległa zmianie na “Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego”.

11 września 2012 roku Politechnika Radomska została przekształcona w Uniwersytet Technologiczno – Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Jako Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego funkcjonuje od dwóch lat. 

Obecnie Uniwersytet kształci blisko 4000 studentów. Zatrudnia blisko 600 pracowników. Ukończyło go ponad 50 tys. studentów.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}