Przesłanie Wojewody Mazowieckiego - Światowy Dzień Chorego
11.02.2022
11 lutego 2022 r. po raz trzydziesty obchodzimy ustanowiony przez Ojca świętego Jana Pawła II Dzień, którego celem jest uwrażliwienie społeczności międzynarodowej i każdego człowieka z osobna na cierpienie osób chorych, zwrócenie uwagi na konieczność zapewnienia im możliwie najlepszej opieki oraz podkreślenie znaczenia empatii, bezinteresownej pomocy i duchowego wsparcia. Tego dnia obejmujemy refleksją i modlitwą pacjentów i ich opiekunów – pracowników służby zdrowia, wolontariuszy i ich bliskich. Z okazji Światowego Dnia Chorego, Wojewoda Mazowiecki skierował przesłanie.
Jedną z konsekwencji pandemii koronawirusa, będącej od ponad dwóch lat codziennym doświadczeniem ludzkości, jest ogromny wzrost zainteresowania tematyką zdrowia i jego profilaktyki. W staraniach służących zachowaniu pełnej sprawności i dobrego samopoczucia niezawodnym wsparciem jest współczesna medycyna, oferująca bogactwo możliwości oddziaływania terapeutycznego z wykorzystaniem nowoczesnych leków, procedur i urządzeń. Zaufanie do nauki i pracowników służby zdrowia stanowi fundament wiary w skuteczność proponowanych rozwiązań i jest podstawą poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego.
Podejmując rozważania nad zagadnieniami zdrowia i choroby, nie możemy zapominać o chorym jako osobie. To on – ze swoją historią, lękami i obawami – jest „zawsze ważniejszy od jego choroby”[1], o czym w Orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Chorego przypomina Papież Franciszek. Umiejętność dostrzegania wyjątkowości pacjenta oraz szanowania jego godności i słabości stanowi wyraz miłosierdzia, które – jak pisze Ojciec Święty – „nabiera szczególnego znaczenia w przypadku pracowników służby zdrowia”. Ich praca, wykonywana kompetentnie i z miłością, „wykracza poza granice zawodu i staje się misją”. Papież podkreśla, że szczególny charakter tego powołania stanowi o wielkiej godności i odpowiedzialności, które wiążą się z wykonywaniem zawodów medycznych. Słowa te precyzyjnie oddają istotę pracy lekarza, lekarza dentysty, psychologa, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty, farmaceuty i osób asystujących. Każdy z nich nawiązuje z chorym relację dwupodmiotową, w której chory oczekuje od niego emocjonalnej bliskości, okazania zainteresowania i wykazania się umiejętnością słuchania.
Wierzę, że współczująca obecność i profesjonalizm pracowników ochrony zdrowia z województwa mazowieckiego będą dla chorych skutecznym wsparciem w radzeniu sobie z cierpieniem. Życzę pacjentom, aby podczas choroby i rekonwalescencji zawsze towarzyszyły im zrozumienie i troska otoczenia. Osobom sprawującym nad nimi opiekę życzę, aby wielki wysiłek wkładany w obowiązki wobec chorych po wielekroć został nagrodzony adekwatnym społecznym uznaniem. - powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
[1]Wszystkie cytaty pochodzą z Orędzia Ojca Świętego na XXX Światowy Dzień Chorego, https://www.vatican.va/content/francesco/pl/messages/sick/documents/20211210_30-giornata-malato.html [dostęp: 10.02.2022 r.].