W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto Narodowe Trzeciego Maja

03.05.2022

3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni, obradujący w latach 1788-1792, przyjął Ustawę Rządową, która została później nazwana: Konstytucją 3 maja. Przyjmuje się, że uchwalony akt prawny stanowił drugą ustawę zasadniczą na świecie (po konstytucji amerykańskiej) oraz pierwszą w Europie (przed konstytucją francuską). W tym roku przypada 231. rocznica tamtych wydarzeń. Z tej okazji w uroczystościach państwowych przed Zamkiem Królewskim w Warszawie, na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł. W trakcie wydarzenia wręczono Ordery Orła Białego.

Święto Narodowe Trzeciego Maja. Źródło zdjęcia: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Uroczystości trzeciomajowe rozpoczęły się podniesieniem flagi Polski na maszt i wykonaniem hymnu państwowego. Następnie wybrzmiała pieśń „Witaj, majowa jutrzenko”, autorstwa Rajnolda Suchodolskiego. Chwilę później głos zabrał Prezydent RP, który nakreślił tło historyczne, apelował o pamięć oraz umiejętne korzystanie z dziedzictwa pozostawionego nam przez naszych przodków. Obchody zostały zwieńczone defiladą oddziałów współczesnych rodzajów sił zbrojnych, grup rekonstrukcyjnych oraz harcerzy.

231 lat temu Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję, która miała na celu zbudowanie silnego państwa. Te plany zostały przekreślone przez rozbiory w 1793 r. i 1795 r. Mimo to pamięć dla Ustawy Rządowej przetrwała najciemniejsze lata w historii naszego narodu, żyła w polskich sercach i była inspiracją do walki o niepodległość. Przez wiele lat, Święto Konstytucji 3 maja nie było obchodzone, pamięć o tym wydarzeniu miała być wyrugowana. Dziś z radością i dumą możemy świętować uchwalenie majowej konstytucji. Warto wspomnieć ten czas w historii, który był lekcją wolności dla wielu pokoleń, a dla nas jest przypomnieniem obowiązków względem Ojczyzny – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Za twórców Konstytucji 3 maja powszechnie uważa się m.in.: Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego, Hugona Kołłątaja oraz Stanisława Małachowskiego. Ustawa Rządowa z 1791 r. zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną, zniosła liberum veto, wzmocniła unię polsko-litewską, zadeklarowała wzięcie chłopów pod opieką państwa oraz zawierała postulat zwiększenia liczebności armii. Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj nazwali ją: „ostatnią wolą i testamentem gasnącej ojczyzny”. Rzeczpospolita Obojga Narodów, targana kryzysami, mająca za sobą rozbiór z 1772 r., dzięki Konstytucji 3 maja, odzyskała utraconą nadzieję na zachowanie swobód oraz suwerenności. Niestety, uchwalony akt prawny obowiązywał zaledwie 14 miesięcy. Został zniesiony w wyniku wojny polsko-rosyjskiej w 1792 r. przez armię carską oraz konfederację targowicką. Jednakże podziw dla pierwszej w Europie oraz drugiej na świecie konstytucji, przetrwał ponad dwieście lat. Tego podziwu nie zdławił zarówno czas zaborów, wojny światowe, jak i okres Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Święto Narodowe Trzeciego Maja, ustanowione w 1919 r., powróciło do kalendarza polskich świąt państwowych w 1990 r.

Konstytucja 3 maja stanowi: przejaw wielkiej miłości do ojczyzny, symbol nowatorskich rozwiązań, akt zgody narodowej w obliczu zagrożenia oraz niezwykłą lekcję historii. Pamięć o wydarzeniach z 1791 r. to nasz patriotyczny obowiązek.

Źródło zdjęć: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}