W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto Policji w Garnizonie Stołecznym

22.07.2024

105 lat temu powstała Policja Państwowa. To ważny dzień dla wszystkich policjantów. Z tej okazji 22 lipca br. w Komendzie Stołecznej Policji, przed Pałacem Mostowskich, odbył się uroczysty apel. Na zaproszenie Komendanta Stołecznego Policji Inspektora Dariusza Walichnowskiego, wzięli w nim udział Podsekretarz Stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń oraz Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik.

Święto Policji w Garnizonie Stołecznym

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku o gotowości do rozpoczęcia apelu przez dowódcę uroczystości nadkom. Przemysława Ideca. Następnie podniesiono flagę na maszt i odegrano Hymn Polski.

Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia państwowe i resortowe, awanse na wyższe stopnie policyjne oraz wyróżnienia dla policjantów i pracowników Komendy Stołecznej Policji.

Dziękując Wam za budowanie stałego bezpieczeństwa naszego kraju, dziękujemy Wam za wielkie zaangażowanie. Siłą Policji są policjantki i policjanci. To Wasza służba codzienna powoduje to, że czujemy się w naszym kraju bezpiecznie. To Wasza służba powoduje to, że możemy bezpiecznie i spokojnie wychodzić na ulice naszego miasta, to Wam zawdzięczamy cały spokój naszej ojczyzny. Wasze zaangażowanie jest doceniane przez społeczeństwo. Mam nadzieję, że nadal będziecie wypełniać obowiązki policjantów. Czuwajcie nad naszym bezpieczeństwem. Życzę wszystkim policjantom bezpiecznych powrotów do swoich domów. Gratuluję wszystkim wyróżnionym – powiedział podczas uroczystości Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz.

Na zakończenie miała miejsce musztra paradna i przemarsz Kompanii Reprezentacyjnej Policji Komendy Stołecznej Policji oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.

Po części oficjalnej na placu można było zobaczyć pokazy posłuszeństwa i tresury psów służbowych, technik interwencji, a także policyjnego sprzętu minersko-pirotechnicznego przygotowane przez policjantów Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji.

Można było także zajrzeć do radiowozów oznakowanych i nieoznakowanych, usiąść na policyjnym motocyklu oraz włożyć alkogogle i przekonać się, jaki obraz widzi kierowca po spożyciu alkoholu.

Funkcjonariusze pokazywali również: sprzęt wyposażenia indywidualnego, którym posługują się w czasie służby, stanowisko laboratorium kryminalistycznego i ambulans kryminalistyczny.

Chętni mogli też zobaczyć policyjną łódź typu Sportis i przypomnieć sobie zasady bezpiecznego zachowania nad wodą.

Ponadto w ramach obchodów 105. rocznicy powstania Policji Państwowej w Komendzie Stołecznej Policji została przygotowana wystawa zdjęć ukazujących służbę stołecznych policjantów na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

24 lipca 1919 roku utworzono umundurowaną i uzbrojoną formację, zorganizowaną na wzór wojskowy, która podlegała Ministrowi Spraw Wewnętrznych. Została ona utworzona na mocy ustawy o Policji Państwowej. Policja Państwowa stała się symbolem wolnej Polski, która wróciła na mapy po 123 latach zaborów. Święto Policji zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995 roku i przypada w rocznicę jej powołania.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}